Sześć kolejnych popiersi w Głogowskiej Alei Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Na skwerze przy ul. Bolesława Krzywoustego w Głogowie 7 września odsłonięto kolejne popiersia bohaterów ruchu niepodległościowego.

Przedstawiają one Józefa Kurasia ps. „Ogień”, Jana Borysewicza ps. „Krysia”, Anatola Radziwonika ps. „Olech”, Antoniego Żubryda ps. „Zuch”, Henryka Flame ps. „Bartek” oraz Stanisława Kasznicę ps. „Wąsowicz”.

Uroczystość poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego. – Warto zaznaczyć, że zarówno pomnik Podziemia Niepodległościowego, jak i popiersia bohaterów powstały z inicjatywy mieszkańców Głogowa, którzy wsparli ich budowę w ramach budżetu obywatelskiego. Głogowska Aleja Pamięci to jedyne takie miejsce w Polsce – mówił w homilii bp Lityński.

– Po co takie miejsce? Po co dzisiaj przypominamy sobie ich czci godne imiona i nazwiska? Bo to byli najwięksi Polacy. Byli praktycznie jedynymi obrońcami przed sowietyzacją. Stanowili po prostu antysowiecką samoobronę przeciw bezprawiu komunistycznych władz i terrorowi NKWD. Obrona ludności przeciw sowietyzacją – to był zresztą główny cel żołnierzy wyklętych, niezłomnych. W tej polsko-sowieckiej wojnie nie mieli żadnych szans, jednak walczyli niezłomnie do końca. Spytać można: dlaczego? Wbrew pozorom odpowiedź jest prosta: dowódcy i jego podkomendnym przyświecały wartości: „Bóg, honor, ojczyzna” i wynikające z nich hasło: „Nic dla siebie, wszystko dla ojczyzny” – kontynuował.

Czyny żołnierzy nezłomnych, jak zauważył bp Lityński, wychodzą dziś z cienia zapomnienia. – Wszyscy jesteśmy zobowiązani do dalszego wysiłku w celu poznawania prawdy o ponurych i mrocznych czasach sowieckiej dominacji w powojennej Polsce. Mamy moralny obowiązek kontynuować prace w celu odnalezienia, zidentyfikowania i godnego pogrzebu wszystkich ofiar komunistycznego reżimu. Ponadto dokonane bezprawie woła o zadośćuczynienie i sprawiedliwość. I jak podkreślił wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence podczas warszawskich obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej: „Polska to ojczyzna bohaterów”. Do nich należą dzisiaj uhonorowani na głogowskiej ziemi bohaterowie podziemia antykomunistycznego – mówił w homilii biskup.

Aleja Pamięci Żołnierzy Wyklętych liczy już 16 popiersi bohaterów. To inicjatywa Stowarzyszenia Patriotyczny Głogów.

Krzysztof Król
„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Zmarł ks. prałat Zygmunt Zając

W środę 13 marca 2024 r. we Wschowie, w 83. roku życia i 60. roku …

Skip to content