Imieniny bp. Tadeusza Lityńskiego

W kalendarzu liturgicznym 28 października przypada wspomnienie Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, patrona ordynariusza diecezji.

Św. Juda Tadeusz był Apostołem Jezusa Chrystusa. Trudno jest dzisiaj dokładnie odtworzyć biografię świętego na podstawie skąpych, wręcz sprzecznych informacji przynoszących więcej pytań niż odpowiedzi. Jednak ukryty za zasłoną tajemnicy święty znany jest w całym Kościele jako skuteczny orędownik w sprawach – wydawać by się mogło – beznadziejnych. Fenomen św. Judy Tadeusza polega na tym, że nie koncentruje całej uwagi na sobie, udowadniając jednocześnie, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych.

Solenizant bp Tadeusz Lityński urodził się 14 czerwca 1962 r. w Kożuchowie. Wychowywał się w parafii pw. św. Wawrzyńca w Ługach. Ukończył Technikum Elektroniczne w Zielonej Górze, a następnie w 1982 r. wstąpił do Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1988 roku.

28 kwietnia 2012 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. Lityńskiego biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Cemeriniano. Konsekracja biskupia odbyła się 16 czerwca 2012 roku. Sakry biskupiej udzielił mu nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a współkonsekratorami byli metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga i ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Stefan Regmunt.

23 listopada 2015 r. Ojciec Święty Franciszek mianował bp. Lityńskiego biskupem diecezjalnym. Ingres do katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp. odbył się 5 stycznia 2016 roku.

Ks. Marcin Siewruk
„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

Zmarł ks. prałat Zygmunt Zając

W środę 13 marca 2024 r. we Wschowie, w 83. roku życia i 60. roku …