Inauguracja projektu „Obiekty sakralne dolnej Warty”

W poniedziałek 30 września w gorzowskiej katedrze odbyło się oficjalne przekazanie decyzji o przyznaniu dofinansowania na program „Obiekty sakralne dolnej Warty”. Stworzony przez diecezję zielonogórsko-gorzowską projekt dotyczy kościołów i jednego cmentarza w północnej części województwa lubuskiego.

Głównym celem projektu jest osiągnięcie korzyści społeczno-ekonomicznych na obszarze realizacji projektu oraz całego pogranicza zachodniego Polski. Ma on zwiększyć potencjał turystyczny i kulturalny w oparciu o dziedzictwo zabytkowych obiektów sakralnych.

W spotkaniu uczestniczył m.in. bp Tadeusz Lityński, ks. kan. Wojciech Jurek, wojewoda lubuski Władysław Dajczak i europoseł Elżbieta Rafalska.

Dofinansowanie z projektu otrzyma:

– gorzowska katedra,

– cmentarz świętokrzyski w Gorzowie,

– kościół w Boleminie,

– kościół w Borku,

– kościół w Ciecierzycach,

– kościół w Czechowie,

– kościół w Deszcznie,

– kościół w Janczewie,

– kościół w Jeninie,

– kościół w Lubnie,

– kościół w Marwicach,

– kościół w Wawrowie,

– kościół w Stanowicach,

– kościół w Santoku,

– dzwonnica w Santoku,

– kościół w Ulimiu,

– kościół w Podjeninie,

– kościół w Lipkach Wielkich,

– kościoła w Tarnowie.

Projekt pozwoli łącznie na poprawę warunków technicznych 27 zabytkowych obiektów sakralnych. Przewidywany termin inwestycji wyznaczono na 15 grudnia 2022 r.

Ks. Adrian Put
„Aspekty”

Materiał na stronie „Niedzieli” – zielonagora-gorzow.niedziela.pl

Biskup wręczył statuetki „Człowiek człowiekowi”