Inauguracja roku akademickiego w Paradyżu

Wyższe Seminarium Duchowne diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ma 70 lat. 26 października po raz kolejny zabrzmiało radosne Gaude Mater Polonia.

Uroczysta Msza św., przemówienie inauguracyjne, immatrykulacja alumnów pierwszego roku, wykład „Czy socjologia może zmienić świat na lepszy” oraz alokucja bp. Tadeusza Lityńskiego – to wielkim skrócie najważniejsze punkty dzisiejszej inauguracji roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu.

A tegoroczna inauguracja była szczególna, bo najstarsza uczelnia na Ziemi Lubuskiej powstała dokładnie przed 70 laty. Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Natomiast Słowo Boże wygłosił bp Edward Dajczak biskup koszalińsko-kołobrzeski. Wcześniej jednak, tuż przed rozpoczęciem Mszy św., słowo do zebranych wygłosił bp Tadeusz Lityński.

– Stajemy dzisiaj z wdzięcznością za dzieło powołania naszego seminarium przez administratora ks. dr. Edmunda Nowickiego. Za uroczyste otwarcie i poświęcenie przez ks. prymasa Augusta Hlonda, którego wizyta w ówczesnej Administraturze Apostolskiej Kamieńskiej, Lubuskiej i Prałatury Pilskiej z siedzibą w Gorzowie Wlkp. była wydarzeniem o wielkiej wartości religijnej, ale też historycznej i patriotycznej. Ona również pokazała, jak bardzo Kościół docenia potrzebę i znaczenie świata akademickiego powołując pierwszą uczelnię. Wtedy pierwszy raz w murach uczelni na ziemiach zachodnich i północnych zaśpiewano Gaude Mater Polonia – podkreślił biskup.

Dalsza uroczystość odbyła się na Auli św. Józefa. – Można powiedzieć, że 70 lat, to niewiele, zwłaszcza w porównaniu z innymi polskimi seminariami, które swoją historią sięgają uchwał Soboru Trydenckiego, wprowadzającego taki sposób przygotowania do kapłaństwa. Ale jeżeli uzmysłowimy sobie, że 70 lat to prawie cały okres historii powojennego Kościoła na Ziemiach Zachodnich i Północnych, to zrozumiemy, że bez tej instytucji życie kościelne byłoby niemożliwe – mówił w przemówieniu inauguracyjnym rektor ks. Dariusz Mazurkiewicz.

Obecnie w paradyskich murach studiuje 36 kleryków.

Krzysztof Król
dziennikarz „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Zmiany personalne w diecezji

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, we wtorek 28 maja br. odebrali dekrety …

Skip to content