poniedziałek , 22 kwietnia 2024

Diecezjalny Projekt Wsparcia Seniorów

Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze ogłosił utworzenie Diecezjalnego Projektu Wsparcia Seniorów. Jest to duszpasterskie uzupełnienie Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów – inicjatywy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej mającej na celu zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb tych osób, które z racji wieku powinny ograniczyć wychodzenie z domu w czasie pandemii.

Filary projektu:

I. Telefon dla Seniora

Na stronie diecezjalnej Caritas (www.caritaszg.pl) udostępnione zostaną numery telefonów do kapłanów i świeckich psychologów, którzy w podanych godzinach będą mogli udzielać wsparcia duchowego i psychologicznego osobom starszym.

II. Parafia dla Seniorów

W parafii – w miarę możliwości – należy zaprosić do współpracy psychologów i terapeutów, aby wraz z duszpasterzem tworzyli zespół osób, z którymi seniorzy mogliby kontaktować się w zakresie telefonicznej pomocy duszpasterskiej i psychologicznej.

Liderzy, animatorzy i członkowie wspólnot parafialnych powinni razem dołożyć starań, aby otoczyć troską seniorów w swoich grupach, podtrzymując z nimi kontakt telefoniczny, pomagając w zakupach, dostarczając informacje o życiu parafii, prasę katolicką itp.

W sytuacjach, w których udzielenie pomocy przekraczałoby możliwości parafii, wsparcia udzieli diecezjalna Caritas.

XII pielgrzymka motocyklistów do Rokitna

Już po raz dwunasty miłośnicy jednośladów z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej symbolicznie rozpoczynają sezon motocyklowy od spotkania …