IV Diecezjalna Gala Wolontariatu Szkolnych Kół Caritas

W parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze 1 grudnia odbyła się IV Diecezjalna Gala Wolontariatu Szkolnych Kół Caritas. W jej trakcie bp Tadeusz Lityński nagrodził osoby wyróżniające się w bezinteresowną pracą na rzecz innych.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Organizatorem wydarzenia była diecezjalna Caritas, która jest największą organizacją charytatywną w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. To właśnie w jej ramach działają Szkolne Koła Caritas. – Gala wolontariatu to okazja do podziękowania wolontariuszom za dobro, które wykonują pośród wielu rozmaitych akcji. Robią to na rzecz swojej społeczności szkolnej, ale też lokalnej – wyjaśnia ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor diecezjalnej Caritas.

Zakres działalności SKC jest bardzo szeroki. Nie tylko zbierają żywność w sklepach przed świętami, ale też organizują zbiórki dla chorych kolegów, odwiedzają osoby starsze, czy ostatnio pomagają uchodźcom z Ukrainy.

Nagrody młodzieży wręczył bp Tadeusz Lityński, który podczas przemówienia zacytował słowa założyciela skautów Roberta Baden-Powella: „Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście”. – Dzisiaj możemy zauważyć i docenić twórczy wysiłek młodych ludzi, którzy starają się ten świat – często bardzo brutalny i smutny – zmieniać konkretnymi czynami. To dobro, które podejmują pozostawia trwałe ślady w tych, do których ono dociera – mówił bp Lityński.

„Wolontariuszami Roku” zostali: Lena Osochocka z SP3 w Sulechowie, Michał Ziółkowski z SP2 w Nowogrodzie Bobrzańskim, Paulina Andrejczuk z LO w Rzepinie oraz Samanta Boniewska z SP1 w Nowogrodzie Bobrzańskim.

Wyróżnienia nauczycielom wręczył wojewódzki kurator oświaty – Ewa Rawa. „Opiekunem Roku” została Dorota Koszela z Nowogrodu Bobrzańskiego, Jolanta Markiewicz ze Sławy oraz Justyna Świątek z Nowogrodu Bobrzańskiego.

Tego dnia przyznano także tytuł „SKC Roku”. Otrzymało je Szkolne Koło Caritas przy LO im. Stefana Banacha w Żaganiu.

Osobną nagrodę otrzymała także Dominika Łapucha, która w diecezjalnej Caritas zajmuje się wolontariatem.

Biskup powołał też do istnienia cztery nowe oddziały SKC. Teraz w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej jest już 59 Szkolnych Kół Caritas.

Po gali odbył się uroczysty bal, który rozpoczął się polonezem.

W gali wziął udział również bp pomocniczy Adrian Put.

Sprawdź także

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma dwóch nowych diakonów

W zielonogórskiej konkatedrze 18 maja bp Adrian Put udzielił święceń diakonatu dwóm alumnom Wyższego Seminarium …

Skip to content