Jubileuszowe uroczystości w grodowieckim sanktuarium

Odpust z racji Święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 300. rocznica konsekracji tutejszej świątyni, a także doroczna Pielgrzymka Ziemi Głogowskiej – to trzy główne powody spotkania, które odbyło 14 września w sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu. Modlitwie tego dnia przewodniczył bp Tadeusz Lityński.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Głównym powodem spotkania był 300. rocznica konsekracji gordowieckiego kościoła. – 1 lipca 1724 roku kościół został konsekrowany czyli poświęcony po odbudowie ze zgliszczy pożarowych. 1591 roku wskutek uderzenia pioruna świątynia uległa całkowitemu spaleniu. Już w 1607 stał mury kościoła i sprawowano tu Eucharystię, ale rozbudowa zakończyła się właśnie konsekracją – mówił ks. Radosław Horbatowski, kustosz sanktuarium i proboszcz tutejszej parafii.

Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który zwrócił uwagę, że dzisiejszy jubileusz świątyni to piękny przykład ofiarnej troski i głębokiego zaangażowania w życie Kościoła. – Dziękujemy za otwartość serc wszystkich, którzy podjęli się przed wiekami budowy tej świątyni i za tych, którzy niestrudzenie troszczyli i wciąż troszczą się o ten kościół. Gorliwa troska o wymiar materialny parafii jest znakiem odpowiedzialności oraz miłości do Kościoła – mówił biskup. – Trudno dzisiaj oddać słowami bezcenną wartość wszystkich ofiar modlitwy, cierpienia, pracy i darów materialnych, które wierni ofiarowali w intencji tej świątyni przez 300 lat w tylu intencjach zanoszonych do Boga – dodał.

Kaznodzieja przypomniał, że świątynia jest znakiem czuwania i związywania nas z Bogiem. –Widzialna świątynia ma nas uwrażliwić na to, jak Bóg patrzy na nas bo przecież wszyscy, jak wszyscy tu dzisiaj jesteśmy duchową świątynią – podkreślił biskup.

To właśnie w świątyni – w słowie Bożym i sakramentach – uczymy się realizacji miłości w codziennych zadaniach i relacjach. – Tylko obdarowany jest w stanie obdarować drugiego – zauważył bp Lityński. – Bóg dziś potrzebuje Waszego świadectwa i zaangażowania. Bóg potrzebuje Ciebie. Tak, jak apostołów, Bóg do tego nas przeznacza i co najważniejsze uzdalnia – dodał.

Jak co roku tygodnia do grodowieckiego sanktuarium przybyła Piesza Pielgrzymka Ziemi Głogowskiej. Oprócz pątników z Głogowa byli też wierni z Jaczowa.

Tego dnia odbyły się także 10. Grodowieckie Spotkania Myśliwych.

Szkolenia dla parafialnych rad ds. ekonomicznych

W sobotę 14 września w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze odbędzie się pierwsze …