poniedziałek , 6 maja 2024
Ks. Tomasz Gierasimczyk /Foto Gość

Katedra gorzowska poświęcona i otwarta

Po 43 miesiącach od pożaru liturgia powraca do kościoła katedralnego. Podczas pierwszej porannej Mszy św., 1 lutego, odnowioną świątynię pobłogosławił bp Tadeusz Lityński. Od teraz mogą modlić się tu wierni.

GALERIA ZDJĘĆ- TUTAJ

– Od tej chwili wrócił tu gospodarz czyli nasz Pan Jezus Chrystus w Najświętszym Sakramencie, wraca liturgia, wraca słowo Boże, wracają sakramenty. Ta obecność Boga w centrum miasta jest dzisiaj naszą wspólną radością – podkreślił biskup, który pobłogosławił świątynię.

Kazanie tego dnia wygłosił proboszcz katedry – ks. Zbigniew Kobus. – Kościół katedralny jest bardzo potrzebny mieszkańcom Gorzowa, jak czyste powietrze – podkreślił na początku Mszy św. – Co Pan chce nam powiedzieć, poprzez ten trud odnowy i odbudowy katedry? Co Pan chce nam powiedzieć poprzez udział we Mszy św. prawdopodobnie to, co człowiekowi, któremu uzdrowił w dzisiejszej Ewangelii? Chce umocnić naszą wiarę, która dziś wydaje się słabnąć, ale ta świątynia jest nadzieją, że będzie się odradzać. Pan Jezus chce także uzdolnić nas do pełnienia misji, ale także, aby te otwarte mury tej prastarej świątyni mariackiej pełniły misję. Misję otwarcia na człowieka, które Bóg nieustannie poszukuje na ścieżkach życia – dodał.

Przypomnijmy, że 1 lipca 2017 r. o godz. 18.17, wieża kościoła stanęła w płomieniach. Akcja gaśnicza trwała ponad dobę. Brało w niej udział  kilkanaście zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Powstałe zniszczenia spowodowały podjęcie kompleksowej naprawy i i remontu kościoła katedralnego.

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp. to dawny kościół farny wzniesiony pod koniec XIII wieku.

Pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża”

W niedzielę 5 maja odbędzie się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża” do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni …