poniedziałek , 22 kwietnia 2024

Pamiątkowa tablica poświęconej śp. ks. Józefowi Kocołowi

W kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli 31 stycznia bp Tadeusz Lityński poświęcił tablicę upamiętniającą byłego proboszcza i budowniczego świątyni – ks. prałata Józefa Kocoła.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

W homilii biskup przypomniał sylwetkę śp. ks. Józefa Kocoła. – To osoba, która chyba wszystkim tu obecnym zapisała się w pamięci, tak jak wszystkim wiernym parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika, mieszkańcom Nowej Soli, dekanatu Nowosolskiego, miasta i gminy Nowa Sól – powiedział na początku Mszy św. bp Tadeusz Lityński.

– Wiemy, że zanim odszedł, dał świadectwo ofiarnej postawy do końca, z niczego nie chciał się zwolnić. Wszystko chciał prowadzić jako duszpasterz nawet ostatkiem sił. To był charakterny i bardzo pracowity kapłan. Nie można mu odmówić również postawy modlitwy i pobożności, z której czerpał wierność dla Ewangelii – dodał.

17 grudnia 1984 r. bp Wilhelm Pluta powierzył ks. Józefowi Kocołowi kierowanie nowo utworzoną parafią pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli. To właśnie on zorganizował duszpasterstwo parafialne oraz wybudował kościół i plebanię. Pełnił również następujące urzędy i funkcje: wicedziekana dekanatu Kożuchów (1987–1989), dziekana dekanatu Nowa Sól (od 1989 r.), kapelana Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli (od 2004 r.) i duszpasterza służby zdrowia w rejonie nowosolskim (od 2009 r.).

Za gorliwość w pracy duszpasterskiej uzyskał następujące wyróżnienia: godność kanonika gremialnego Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej (8 kwietnia 1993 r.) oraz tytuł kapelana honorowego Jego Świątobliwości (20 marca 2010 r.).

Obecnie proboszczem parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika jest ks. Krzysztof Kocz.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …