Klerycy pierwszego roku w Łagowie

W Łagowie turystów coraz mniej. Na początku września przyjechali tu jednak alumni pierwszego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu.

Co robią w Łagowie? Bynajmniej nie są tu w celach  turystycznych, choć pewnie na rekreację czas się też znajdzie. Trzytygodniowy obóz w łagowskim domu rekolekcyjnym, który odbywa się od 2 do 23 września, ma zintegrować kleryków, a także przygotować ich do pobytu i formacji w seminarium.

Studentom pierwszego roku, którzy od października rozpoczną studia filozoficzno-teologiczne,  towarzyszą wychowawca ks. Bogusław Grzebień oraz ojciec duchowny ks. Grzegorz Słapek, a także starsi bracia z seminarium.

Dziś nowi klerycy rozpoczynają pięciodniowe rekolekcje w milczeniu. – Będą one poświęcone podstawom życia duchowego pomocnego w formacji do kapłaństwa. Chodzi o to, aby uświadomić sobie jakie są główne fundamenty na których trzeba budować swoje powołania – wyjaśnia ojciec duchowny.

Piątka kandydatów to: Kamil Maćków z Zielonej Góry (parafia pw. św. Alberta Chmielowskiego), Jakub Błażyński z Niedoradza (parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu), Michał Kowalewski z Międzyrzecza (parafia pw. św. Jana Chrzciciela), Kacper Mołdawski ze Szprotawy (parafia pw. św. Andrzeja w Szprotawie) i Przemysław Smoleń z Kowar (diecezja legnicka).

Każdy kandydat to osobna historia. W życiu Michała Kowalewskiego ważną rolę odegrał Ruch Światło-Życie. Okres gimnazjum był dla niego czasem buntu, mimo, że wychował się w rodzinie katolickiej.

– I cudem Pan Bóg sprawił, że pojechałem na oazę właśnie do Łagowa, chociaż nie miałem na to najmniejszej ochoty. Tutaj w tej kaplicy w Łagowie pierwszy raz doświadczyłem Bożej miłości, a później zaczęły przychodzić pierwsze myśli związane z powołaniem do kapłaństwa – wyjaśnia Michał.

Kleryków jak zawsze odwiedził bp Tadeusz Lityński.

Krzysztof Król
„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Komunikat w sprawie święceń diakonatu i prezbiteratu

Drodzy Diecezjanie, Siostry i Bracia, wspominając w tym roku 900-lecie powstania Diecezji Lubuskiej wracamy myślą …

Skip to content