Komunikat Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Święto Patronalne Akcji Katolickiej stało się okazją do spotkania Rady Diecezjalnego Instytutu AK Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Spotkanie rozpoczęto uroczystą Eucharystią, w parafii p.w. Św. Alberta Chmielowskiego, w Zielonej Górze, celebrowaną przez Asystenta DIAK ks. Kan. Zbigniewa Samociaka.
Zebranie stało się okazją do podsumowania wydarzeń mijającego roku oraz podziękowań za wspólnie tworzone dzieła i przekazywanie wartości chrześcijańskich do otaczającego nas środowiska. W części roboczej spotkania przyjęto program działania oraz plan finansowy na nowy, 2020 r. Rada z radością przyjęła wiadomość o dekrecie Biskupa Diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego z 04.11.2019 r., zatwierdzającym Statut Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej. Członkowie Rady  dokonali wyboru uzupełniającego członka Zarządu DIAK. Skład Zarządu uzupełnił Pan Wiesław Szatkowski, Prezes POAK-u z Witnicy. Ponadto omówiono najbliższe inicjatywy w 2020 r. oraz zaplanowane spotkania diecezjalne, w tym: spotkanie opłatkowe w Zbąszynku, rekolekcje formacyjne w Kęszycy Leśnej, włączenie się w obchody uroczystości św. Wojciecha w Gnieźnie oraz przygotowanie do beatyfikacji kard. St. Wyszyńskiego w Warszawie po pielgrzymkę krajową AK na Jasną Górę i kolejne Zawody Wędkarskie im. Bp Adama Dyczkowskiego w Witnicy. Podsumowanie tegorocznego Diecezjalnego Przeglądu Pieśni Patriotycznych w Sulechowie stało się okazją do wypracowania kierunku jego organizacji w kolejnym roku. W akcyjnym kalendarium znalazł się również po raz XI konkurs patriotyczny „Ojczyzno Ma”.
Członkowie Rady z troską zatrzymali się nad naszą obecnością w mediach ale również nad bieżącymi wydarzeniami prac ustawodawczych w Polsce. Ze smutkiem przyjęli niedawną odmowę rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny wniosku poselskiego, odnośnie kwestii konstytucyjności aborcji eugenicznej. Niestety obowiązujące w naszym kraju prawo nadal upoważnia do finansowania pozbawiana życia dzieci, ze względu na prawdopodobieństwo ich choroby lub upośledzenia. W kolejnych latach zabijane będą dzieci, tylko dlatego, że są bezbronne. W centrum zatroskanej dyskusji stała się też rozpoczynająca swoje prace sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.
W imieniu Rady DIAK
Przewodnicząca zebrania Rady DIAK
Krystyna Koszylowska

Sprawdź także

Odpust rokitniański i jubileusz 50-lecia diecezji

Biskup polowy Wiesław Lechowicz przewodniczył Mszy św. odpustowej w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w …

Skip to content