Pomóż ubogim razem z Caritas

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2019, Zbiórka żywności Caritas „Tak. Pomagam!”, Wigilia Caritas dla bezdomnych, ubogich i samotnych oraz Torba Charytatywna Caritas 2019 – to akcje adwentowe diecezjalnej Caritas.

Ideę akcji przybliżono 5 grudnia podczas konferencji prasowej w biurze Caritas w Zielonej Górze.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom rozpoczęło się w I Niedzielę Adwentu. Co roku diecezjalne Caritas w całej Polsce rozprowadzają wspólnie blisko 3 miliony świec. Dzięki temu kilka milionów dzieci z ubogich rodzin otrzymuje wsparcie i pomoc. Świecę można nabyć w każdej parafii w całej diecezji oraz w diecezjalnej sieci księgarni św. Antoniego.

Już jutro rusza XVII Zbiórka Żywności Caritas. 6 grudnia i 7 grudnia w wielu sklepach naszej diecezji wolontariusze Caritas będą zbierać produkty z długim terminem ważności. Zebrane dary zostaną przekazane najbardziej potrzebującym jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. – W zeszłym roku zebraliśmy 23,5 tony żywności! Dzięki temu pomoc przedświąteczną otrzymało 2 tys. rodzin – wyjaśnia Sylwia Grzyb, rzecznik Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Ruszyła też piąta edycja akcji Torba Charytatywna Caritas. Zebrane w ten sposób dary, które przekazują urzędy, instytucje, organizacje, firmy i prywatni darczyńcy zostaną przekazane podopiecznym Caritas Spes na Ukrainie. – Rok temu udało się zebrać ponad 800 toreb, które w całości przekazaliśmy podopiecznym Caritas Spes na Ukrainie. Wiemy od osób obdarowanych, za pośrednictwem księży, sióstr zakonnych i osób posługujących w Caritas na Ukrainie, że dla wielu z nich to właśnie nasza wspólna akcja była głównym źródłem do przygotowania wigilii lub utrzymania rodziny przez jakiś czas – wyjaśnia Sylwia Grzyb.

Warto wspomnieć, że Caritas jak co roku zorganizuje także Wigilię dla osób bezdomnych, samotnych i opuszczonych. Takie spotkanie odbędzie się 17 grudnia w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. (początek o 18.00) 18 grudnia w Zielonej Górze przy parafii pw. Ducha Świętego (początek o 17.00). – Mamy także informacje, że część wolontariuszy PZC z całej diecezji organizuje spotkania wigilijne, wieczerze, kolędowanie wraz z podopiecznymi, którym wolontariusze pomagają cały rok. Często są to spotkania w porozumieniu z urzędem gminy, miasta lub ośrodkami pomocy społecznej – wyjaśnia rzecznik.

Krzysztof Król
„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

XII pielgrzymka motocyklistów do Rokitna

Już po raz dwunasty miłośnicy jednośladów z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej symbolicznie rozpoczynają sezon motocyklowy od spotkania …