niedziela , 16 czerwca 2024

Komunikat dotyczący uroczystości koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia we Wschowie

Drodzy Diecezjanie,

od ponad trzech lat cieszymy się kościołem pw. św. Józefa we Wschowie, który stał się diecezjalnym sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej Pocieszenia. Teraz natomiast jesteśmy w przededniu koronacji czczonego tu, słynącego łaskami, obrazu Matki Bożej. Uroczystość, zaplanowaną na 4 września, przygotowują opiekujący się sanktuarium i parafią pw. św. Józefa wschowscy franciszkanie, którzy w tym „królewskim mieście” – jak od czasów króla Kazimierza Wielkiego nazywana jest Wschowa – mają swój klasztor. Data koronacji jest nieprzypadkowa. W zeszłym roku bowiem Stolica Apostolska ogłosiła Najświętszą Maryję Pannę Patronką Wschowy i wyznaczyła uroczystość patronalną właśnie na dzień 4 września. Stało się to na wniosek Rady Miejskiej we Wschowie, która – mając na uwadze wielowiekowe związki Matki Bożej z miastem – również ze swej strony podjęła uchwałę o ustanowieniu Maryi Patronką Wschowy.

Tym serdeczniej chciałbym zatem zaprosić wszystkich diecezjan do udziału w uroczystościach, których program przedstawia się następująco: już w piątek, 3 września, o godz. 19.00 na rynku miasta zacznie się wigilijne czuwanie zakończone Apelem Jasnogórskim. Natomiast w sobotę, 4 września, o godz. 10.00 odbędzie się procesja z sanktuarium na rynek, gdzie o godz. 11.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abpa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Radość z koronacji przedłuży się także na dalsze godziny. Po Mszy św. wystąpi bowiem Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Wschowy, a o godz. 17.00 przejdzie ulicami miasta procesja z ukoronowanym obrazem do sanktuarium. Finałem obchodów będzie natomiast koncert uwielbienia o godz. 19.00 na miejskim rynku.

Wszystkich Diecezjan, a zwłaszcza cierpiących i strapionych, oddaję pod opiekę Matki Bożej Wschowskiej Pani Pocieszenia i jeszcze raz zapraszam do udziału w uroczystości koronacji. Wyrażam też swoją wdzięczność tym, którzy przyczynili się do przygotowania obchodów oraz powstania koron, znaków wdzięczności i miłości do Matki Bożej i Jej Syna Jezusa Chrystusa. Wszystkim udzielam też pasterskiego błogosławieństwa.

Zielona Góra, 26 sierpnia 2021 r.

Znak: B2-11/21

+ Tadeusz Lityński

Biskup Zielonogórsko-Gorzowski

Sprawdź także

Diecezjalny odpust w Rokitnie

– Trzeba nam dziś uczyć się od Maryi słuchania i wysłuchiwania drugiego człowieka. To także …

Skip to content