Dzień solidarności z mieszkańcami Afganistanu

W najbliższą niedzielę w kościołach diecezji zielonogórsko gorzowskiej w modlitwie powszechnej podczas mszy św. pojawi się wezwanie o pokój w Afganistanie i w intencji Afgańczyków, a po Mszach św. zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek na rzecz mieszkańców Afganistanu. W ten sposób diecezja włączy się w ogólnopolską inicjatywę Dnia Solidarności z Afgańczykami.

Z apelem do pasterzy i wiernych Kościoła katolickiego w Polsce o modlitwę i pomoc materialną dla Afgańczyków zwrócił się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. „Wsłuchując się w głos papieża Franciszka, który wezwał wszystkich ludzi dobrej woli, by modlili się do Boga pokoju, aby zamilkł szczęk oręża i by można było znaleźć rozwiązania przy stole dialogu, zwracam się z apelem do pasterzy i wiernych Kościoła w Polsce o modlitwę i pomoc materialną dla cierpiącego ludu Afganistanu” – napisał w swoim apelu abp Gądecki.

Jak poinformował Przewodniczący Episkopatu, we współpracy z Caritas w Pakistanie, rozpocznie się trzymiesięczna interwencja humanitarna natychmiastowej pomocy dla około 1500 rodzin. Abp Gądecki podkreślił też, że w Polsce już działają Centra Migrantów i Uchodźców prowadzone przez Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne. „Caritas Polska uruchomi ogólnopolski program wsparcia dla uchodźców w naszej ojczyźnie – od pomocy duchowej, psychologicznej, socjalnej, poprzez pomoc językową, prawną i medyczną, aż po doradztwo zawodowe, wsparcie międzykulturowe oraz wsparcie wolontariatu parafialnego i komunikacji z mediamiˮ – czytamy w apelu.

Msza z poświęceniem krzyżma

W Wielki Czwartek przed południem bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św., podczas której zostało poświęcone …