Komunikat w sprawie święceń diakonatu i prezbiteratu

Drodzy Diecezjanie,

przed 75 laty wraz z rodzącą się administracją apostolską na naszych ziemiach powstało w Gorzowie Wielkopolskim wyższe seminarium duchowne, które z czasem zostało przeniesione do paradyskiego klasztoru, a niespełna dwa lata temu na nowo powróciło do Gorzowa Wielkopolskiego – tym razem do domu biskupiego przy ulicy 30 Stycznia.

Przez te dziesięciolecia najpierw gorzowskie, a później paradyskie seminarium, opuściło wielu kapłanów posługujących w dzisiejszej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i przede wszystkim w naszej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Wspominając historię i przywołując z wdzięcznością naszych pasterzy, chcemy także pomyśleć o teraźniejszości. Jest dla mnie wielką radością móc zapowiedzieć, że w najbliższą sobotę 14 maja o godz. 11:00 w konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze z moich rąk otrzymają święcenia diakonatu alumn Rafał Kierczuk z parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu i alumn Damian Swiniarek z parafii pw. Św. Józefa w Nowej Soli, a w sobotę 28 maja o godz. 15:00 w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim otrzymają święcenia prezbiteratu: dk. Paweł Ciborowski-Kozłowski z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Żarach, dk. Tomasz Dragańczuk z parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubsku i dk. Paweł Marciniak z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lubiszynie.

Kilka tygodni temu rozpoczynając w Rzymie spotkanie poświęcone tożsamości i posłudze prezbiterów w Kościele, papież Franciszek odwołując się do swoich spotkań z kapłanami powiedział, że to, co dla posługi i tożsamości księży jest fundamentalne to bliskość. Przywołał przy tym cztery wymiary tej bliskości: bliskość z Bogiem, bliskość z biskupem, bliskość z innymi kapłanami i bliskość z ludem Bożym. Żyjemy dzięki tej bliskości, która odkrywa przed nami to, co w każdym z nas jest zarazem najbardziej ludzkie i najbardziej Boże. Ufam, że nowo wyświęceni księża sami będą się tej bliskości uczyli i dzięki temu będą uczyli jej także tych, którzy zostaną im powierzeni w naszych wspólnotach.

Kolejne święcenia w naszej diecezji to także okazja, by wam wszystkim, Drodzy Diecezjanie, podziękować za modlitwę w intencji nowych powołań. Szczególne słowa wdzięczności kieruje do wspólnot Przyjaciół Paradyża.

Niech Matka Boża Paradyska, Wychowawczyni Powołań Kapłańskich wstawia się za nami, aby nigdy nie zabrakło naszym wspólnotom pasterzy.

Zielona Góra, 3 maja 2022 r.

Znak: B2-5/22

+ Tadeusz Lityński

Biskup Zielonogórsko-Gorzowski

Bp Lityński: Bóg przez te dni pragnie nas prowadzić z niewoli do wolności