bp Adam Dyczkowski

Komunikat z okazji 60-lecia święceń kapłańskich bpa Adama Dyczkowskiego

Drodzy Bracia w Kapłaństwie, Osoby Życia Konsekrowanego, Umiłowani Diecezjanie!

Pragnę Was poinformować, iż Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Adam Dyczkowski obchodzi w tym roku 60. rocznicę święceń kapłańskich.

Czcigodny Jubilat urodził się 17 listopada 1932 r. w Kętach. Ukończył seminarium duchowne we Wrocławiu i 23 czerwca 1957 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ukończył studia specjalistyczne z zakresu filozofii przyrody oraz uzyskał tytuł doktora. Następnie przez wiele lat pracował we Wrocławiu jako duszpasterz młodzieży akademickiej oraz inteligencji, a także wykładowca filozofii w archidiecezjalnym seminarium duchownym. W 1978 r. został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej, a następnie legnickiej. Dnia 17 lipca 1993 r.  św. Jan Paweł II mianował go biskupem zielonogórsko-gorzowskim. Urząd ten pełnił aż do przejścia na emeryturę w roku 2007. Jest honorowym obywatelem Gorzowa Wielkopolskiego, Głogowa i Zielonej Góry, a także doktorem honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Wielu z nas korzystało i wciąż korzysta z pasterskiej posługi bp. Adama Dyczkowskiego, który w miarę swoich możliwości stara się nadal służyć naszej diecezji. Dostrzegamy jego zasługi dla Kościoła lokalnego i regionu, podziwiamy jego kapłańską gorliwość i radosny styl, w jakim wypełnia kapłańską i biskupią misję.

Serdecznie zapraszam w najbliższą sobotę 24 czerwca na godz. 11.00  do zielonogórskiej konkatedry na uroczystą Mszę św. dziękczynną za dar kapłańskiego powołania Księdza Biskupa Adama. Na Mszę świętą z Biskupami sąsiednich diecezji w sposób szczególny zapraszam kapłanów, osoby życia konsekrowanego członków stowarzyszeń apostolskich, grup modlitewnych oraz innych zrzeszeń, których rolę formacyjną bp. Adam Dyczkowski nieustannie podkreślał w swojej posłudze.

Wszystkim Wam z serca błogosławię.

+ Tadeusz Lityński
Biskup Zielonogórsko-Gorzowski

Komunikat w związku z przekazaniem relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów

Drodzy Diecezjanie, w niedzielę 10 września br. w Markowej na Podkarpaciu miała miejsce uroczysta beatyfikacja …