Konkurs Wiedzy o św. Janie Pawle II w Trzebiczu

Trzy dni przed wspomnieniem Papieża Polaka w Szkole Podstawowej w Trzebiczu k. Drezdenka odbył się XVI Konkurs Wiedzy o św. Janie Pawle II w którym z roku na rok bierze udział więcej szkół. Nagrody dla zwycięzców 19 października wręczył bp Tadeusz Lityński.

Zanim bp Tadeusz Lityński pogratulował zwycięzcom podziękował najpierw za organizację konkursu. – Dziękuję, że patron tej szkoły jest tylko w jej nazwie, ale też jest czas na przypominanie jego osoby i nauczania – podkreślił biskup. – On nie tylko jest świętym Kościoła, ale zapisał piękną kartę w historii Kościoła i naszej Ojczyzny – dodał.

Biskup przypomniał, że św. Jan Paweł II przeżywał bardzo mocno swoją bliskość z Pismem Święty i było ono było dla niego drogowskazem. Podobnie jak dla niedawno beatyfikowanej rodziny Ulmów z Markowej. – Warto, abyśmy i my uczyli się od nich życia codziennie Słowem Bożym. Aby Ono było wcielane w naszą codzienność i prowadziło do odważnej wiary – zachęcał bp Lityński.

W konkursie zorganizowanym przez miejscowego proboszcza ks. Tadeusza Wołoszyna wzięło udział siedem szkół: Szkoła Podstawowa w Niegosławiu, Szkoła Podstawowa im. Czesława Wilińskiego w Starym Kurowie, Szkoła Podstawowa w Lipkach Wielkich, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Drezdenku, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Nojiego w Drezdenku, Szkoła Podstawowa nr 3 im. H. Sienkiewicza w Drezdenku. – W tym roku wyszliśmy poza powiat, więc być może w kolejnych latach będzie to konkurs o zasięgu wojewódzkim – zauważa Beata Turczyn, dyrektor SP w Trzebiczu.

– Osoba św. Jana Pawła II jest bardzo bliska naszym dzieciom, nauczycielom i rodzicom i jesteśmy dumni, że mamy takiego patrona. W ciągu roku mamy też inne konkursy poświęcone Papieżowi Polakowi m.in. plastyczne, literackie, a maju mamy dni patrona – dodaje.

Indywidualnie pierwsze miejsce zajęła Krystyna Sikora z SP w Trzebiczu, drugie Wiktoria Rogalska z SP w Niegosławiu, a trzecie Zuzanna Czarnecka z SP w Starym Kurowie. Drużynowo Najlepsza okazała się SP z Trzebicza, drugie SP w Niegosławi i trzecie SP w Lipkach Wielkich.

Na finale byli obecni przedstawiciele lokalnych władz oraz Lubuski Kurator Oświaty – Ewa Rawa.

Podczas uroczystości Szkolne Koło Caritas przyjęło do swojego grona nowych wolontariuszy.

Zielonogórska Kapituła Kolegiacka ma dwóch nowych kanoników gremialnych

Sesja Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jadwigi Śląskiej odbyła się 11 kwietnia w Zielonej Górze. …