Metropolitalna modlitwa o ochronę stworzenia

Z okazji przypadającego 1 września Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia, w najbliższy czwartek 7 września w sanktuarium maryjnym w Rokitnie spotkają się przedstawiciele diecezji wschodzących w skład metropolii szczecińsko-kamieńskiej, aby wspólnie podziękować Bogu Stwórcy za jego dary, prosić o Jego pomoc w roztropnym korzystaniu z dobrodziejstw przyrody oraz przepraszać za nasze zaniedbania w tym zakresie. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni są w sposób szczególny rolnicy, pszczelarze, przetwórcy płodów rolnych, producenci żywności, ogrodnicy, zielarze, leśnicy, opiekunowie pomników i rezerwatów przyrody, osoby zatroskane o czystość wód, powietrza i ziemi, członkowie instytucji i organizacji podejmujących działania na rzecz środowiska naturalnego.
Program spotkania:
10:00 – Powitanie
10:15 – Konferencja „Dzieło stworzenia w aspekcie świętych w historii Kościoła.” – ks. dr hab. Dariusz Śmierzchalski-Wachocz, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego
11:00 – Msza święta – przewodniczy bp Tadeusz Lityński
12:00 – Konferencja – ks. Zbigniew Kucharski, sekretarz Zespołu „Laudato si'” przy Radzie ds. Społecznych przy KEP
12:20 – Wystąpienia gości: Chrześcijańska odpowiedzialność za stworzenie
13:00 – Posiłek i czas rekreacji
13:45 – Zwiedzanie sanktuarium z przewodnikiem
15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego
15:15 – Zakończenie

List pasterski Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego z okazji 900-lecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego

Drodzy Diecezjanie, Bracia i Siostry, Kościół na Środkowym Nadodrzu ma swoją długą, bo wielowiekową historię. …