poniedziałek , 22 kwietnia 2024

Modlitwa o ochronę świata stworzonego u Pani Cierpliwie Słuchającej

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbył się się dzień modlitw o ochronę świata stworzonego. Wydarzenie w 2015 r. zainicjował papież Franciszek, ogłaszając encyklikę Laudato si’.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Spotkanie rozpoczęło się od konferencji ks. dr hab. Dariusza Śmierzchalskiego-Wachocza z Uniwersytetu Szczecińskiego, po której odbyła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Święty Paweł podkreśla zwycięstwo, jakiego Chrystus dokonał w naszych sercach, gdy przez zmartwychwstanie przezwyciężył każdy grzech. To z tym doświadczeniem zwycięstwa wprowadza nas w codzienność, aby to dobro triumfowało, aby ono stawało się fundamentem realizacji naszych codziennych marzeń i powierzonych nam zadań. To doświadczenie miłości zmartwychwstałej ma być dla nas miejscem, gdzie będziemy ciągle się rodzić, gdzie będziemy wykorzystywać potencjał dobra, który mamy w sobie! – mówił w homilii biskup.

– Takiego spojrzenia, z zaangażowaniem serca, potrzebujemy dziś też w naszym podejściu do przyrody. Nie bez powodu papież Franciszek tak często mówi o ekologicznym nawróceniu. Ukazuje ścisłą łączność świata stworzonego z wymiarem duchowym. O tym połączeniu przypomina nam każda Eucharystia, bo to, czego w niej doświadczamy, wpływa na nasz sposób myślenia, życia, nasze motywacje, umacniające troskę o świat i odwagę do działania – dodał.

Po Mszy św. odbyła się konferencja ks. Zbigniewa Kucharskiego, sekretarza Zespołu Laudato si’ przy Radzie ds. Społecznych przy KEP, który opowiada o rokitniańskim spotkaniu i zachęca do podejmowania chrześcijańskiej odpowiedzialności za stworzenie:

XII pielgrzymka motocyklistów do Rokitna

Już po raz dwunasty miłośnicy jednośladów z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej symbolicznie rozpoczynają sezon motocyklowy od spotkania …