poniedziałek , 18 marca 2024

Modlitwa w intencji zmarłych biskupów i rządców naszej diecezji

Bp pomocniczy Adrian Put odprawił 26 stycznia w gorzowskiej katedrze Mszę św. z procesją błagalną do grobów zmarłych biskupów i rządców Kościoła zielonogórsko-gorzowskiego.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Miało to miejsce dokładnie w rocznicę pogrzebu bp. Antoniego Stankiewicza i bp. Adama Dyczkowskiego oraz w przed dzień rocznicy pogrzebu bp. Wilhelma Pluty. Warto też wspomnieć, że także w styczniu odbył się pogrzeb bp. Teodora Benscha.

Msza św. z procesją do grobów biskupów była inicjatywą bp Tadeusza Lityńskiego. – Kiedy rozmywaliśmy kilkanaście dni temu o uroczystościach rocznicowych bp. Wilhelma Pluty zwrócił uwagę, że może warto zrobić Mszę podczas, której będziemy modlić się wszystkich zmarłych rządców Kościoła na tym terenie. I tak się zrodził taka idea tej uroczystości – wyjaśnia bp Adrian Put.

Tego dnia w modlitwach polecano następujących biskupów: bp. Edmunda Nowickiego + 1971 (administrator apostolski), bp. Teodora Benscha + 1958 (delegat Prymasa Polski), bp. Wilhelma Plutę + 1986 (delegat Prymasa Polski, administrator apostolski i biskup diecezjalny), bp. Adama Dyczkowskiego + 2021 (biskup diecezjalny), bp. Antoniego Stankiewicza + 2021 (dziekan Roty Rzymskiej).

A także zmarłych rządców:: ks. prał. Tadeusza Załuczkowskiego + 1952 (wikariusz kapitulny), ks. prał. Zygmunta Szelążeka + 1982 (wikariusz kapitulny), ks. inf. Józefa Michalskiego + 1998 (wikariusz kapitulny).

Homilię podczas Mszy św. wygłosił bp Adrian Put. – W Ewangelii słyszymy zdanie, które bardzo często przytaczane jest w świątyni. Słyszymy o ziarnie, które wpadłszy w ziemię musi obumrzeć. W jakimś sensie doczesne szczątki naszych braci biskupów i rządców tego Kościoła to takie ziarno – mówił w homilii i dodał: – Oni przynosili owoc obfity nie tylko za życia, ale i po swojej śmierci.

W katedrze pochowany jest bp. Teodor Bensch, bp Wilhelm Pluta, bp Antoni Stankiewicz i bp Adam Dyczkowski.

Zmarł ks. prałat Zygmunt Zając

W środę 13 marca 2024 r. we Wschowie, w 83. roku życia i 60. roku …