Modlitwa za ojczyznę w konkatedrze

– Ojczyzna to jeden organizm, to jedna wspólnota. Trzeba nam dzisiaj jedności ponad wszelkimi podziałami – podkreślił bp Tadeusz Lityński podczas wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości, które odbyły się w Zielonej Górze.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Msza św. w konkatedrze, uroczysty apel z ceremoniałem wojskowym na Placu Bohaterów, piknik dla mieszkańców, a na koniec Bieg Niepodległościowy – to w największym skrócie przebieg wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości, które w tym roku odbyły się w Zielonej Górze.

Mszy św. w kościele pw. św. Jadwigi przewodniczył bp Tadeusz Lityński. W homilii przywołał słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego z 1972 roku: „Naród bez przeszłości jest godny współczucia. Naród, który nie może nawiązać do dziejów, który nie może wypowiedzieć się zgodnie ze swoja własną duchowością – jest narodem niewolniczym. Naród, który odcina się od historii, który się jej wstydzi, który wychowuje młode pokolenia bez powiązań historycznych – to naród renegatów! Taki naród skazuje się dobrowolnie na śmierć, podcina korzenie własnego istnienia”. – Realizując tę myśl błogosławionego prymasa Wyszyńskiego gromadzimy się dzisiaj, aby podziękować Bogu za odzyskaną wolność przed 103 laty, za przywróconą Polskę  na mapie Europy. Ale ten dzień to także dla wierzących Polaków święto religijne. Przychodzimy do świątyń, aby pamięć narodu wyrazić w serdecznej modlitwie dziękczynnej i błagalnej. Dziękujemy za dar wolności  i dziękujemy za narodowych bohaterów, tych imiennych i tych bez imiennych wypraszając im dar Bożego miłosierdzia – mówił w homilii.

Hierarcha podkreślił, że obecna chwila to także czas modlitwy błagalnej o pomyślne dzisiaj  i jutro Rzeczpospolitej. – Ciągle jeszcze jesteśmy pod zaborem covidowym, który uciska nasz naród, odbiera życie i boleśnie doświadcza. Dziękujemy za ofiarną walkę w białych mundurach wszystkim przedstawicielom  personelu medycznego i prosimy o Bożą opiekę dla nich – mówił biskup.

– Ale teraz może bardziej niż to było przed rokiem dostrzegliśmy wojskowe mundury, policyjne mundury, mundury straży granicznej, która strzeże naszych granic. Przekaz medialny ostatnich dni i godzin, uświadamia nam, że granica państwa polskiego jest zagrożona. Jeśli niebezpieczeństwo jest przy granicy, to także w Warszawie, Gorzowie, czy Zielonej Górze. Bo ojczyzna to jeden organizm, to jedna wspólnota. Trzeba nam dzisiaj jedności ponad wszelkimi podziałami – kontynuował.

Chrześcijańska  miłość do ojczyzny to nie tylko troska o jej najwyższy rozwój gospodarczy, społeczny i kulturalny, ale także duchowy i religijny. – Tutaj wzajemnie zahaczają o siebie obydwa ogniwa: z jednej strony: bytu narodowego, z drugiej strony: wiary w Jezusa, która uszlachetnia miłość ojczyzny, czyniąc tę miłość pełną i szlachetną – mówił bp Lityński.

– Wiara prowadzi nas również do wrażliwości wobec ubogich i najsłabszych. Nic nie rodzi i się i wyrasta na przysłowiowym pniu. Nic też nie jest owocem jakiegoś przypadku, szczęśliwego zbiegu okoliczności, utrzymującej się dobrej koniunktury, czy może nawet ślepego losu. Wszystko domaga się konkretnego wysiłku, ale też współpracy z Bogiem. A jednym z istotnych warunków tej współpracy jest przyjęcie i odpowiedź na Boże Słowo – dodał.

Kaznodzieja zauważył, że zbyt łatwo chyba skupiamy się na tym, co nas różni. – Zbyt wiele dramatów podziałów dokonuje się chociażby tylko z powodu różnych przekonań politycznych – mówił kaznodzieja.

– Zbyt łatwo chyba się nieraz poddajemy w poszukiwaniu tego, co nas łączy. Jezus zaprasza jednak, aby na nowo odkryć wielkość miłości, którą mamy od Niego w sobie! Dziś, gdy tak często świat akcentuje zadbanie o siebie, by iść „po trupach” do obranego przez siebie celu, Ewangelia wręcz przeciwnie pokazuje, że pomaganie i poświęcenie to najcenniejsze postawy, którymi możemy uzdrawiać świat, relacje pomiędzy nami! I to jest konkret, to jest szansa na budowanie miłości Ojczyzny jako naszego rodzinnego domu – dodał.

We Mszy św. z asystą honorową Wojska Polskiego wzięli udział przedstawiciele parlamentu, władz wojewódzkich, samorządowych i miejskich. Nie zabrakło również przedstawicieli służb mundurowych, kombatantów, harcerzy, pocztów sztandarowych i środowisk patriotycznych.

Co roku obchody Narodowego Święta Niepodległości w województwie lubuskim odbywają się w innym miejscu.

Sprawdź także

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma dwóch nowych diakonów

W zielonogórskiej konkatedrze 18 maja bp Adrian Put udzielił święceń diakonatu dwóm alumnom Wyższego Seminarium …

Skip to content