Montaż rusztowania przy gorzowskiej katedrze

Rusza montaż rusztowania! Rozpoczyna się bezpośrednie przygotowanie do remontu wieży gorzowskiej katedry, która ucierpiała w lipcowym pożarze.

Montaż rusztowań zaplanowany jest na ok. 2 tygodnie. Wszystko jest uzależnione od pogody. – Wcześniej otrzymaliśmy rysunki całego obiektu. Wyjątkowo dokładne. Były naniesione piksele czyli obiekt został najpierw zeskanowany, więc proces projektowania był o tyle łatwiejszy i na budowę nie wchodzimy w ciemno – powiedziała Sebastian Błoński, dyrektor zarządzający firmy ARAD w rozmowie z Radiem Plus.

Firma specjalizuje się w trudnych obiektach architektonicznych. Rusztowanie zostanie ustawione tak, aby dostęp do wieży był z każdej strony. – Ten sprzęt, którym dysponujemy umożliwia wykonanie konstrukcji w ten sposób, że nie opieramy się w ogóle o dach. Zaczynamy od budowy podkonstrukcji na ścianach i powoli wypuszczając element po elemencie pniemy się do góry i do przodu. Idąc z jednej i drugiej strony ściany w pewnym momencie się spotykamy, spinamy i tworzymy coś w rodzaju konstrukcji łukowej mostu, która, jak gdyby, wisi nad dachem – tłumaczył Sebastian Błoński.

Rusztowanie ma mieć wysokość 64 metrów i ważyć 100 ton.

Krzysztof Król
dziennikarz „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”
Foto: Kamil Lewera /Radio Plus

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Zmiany personalne w diecezji

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, we wtorek 28 maja br. odebrali dekrety …

Skip to content