Msza Krzyżma – zapowiedź

W Wielki Czwartek rano o godz. 10.00 w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył mszy św., podczas której zostanie poświęcone święte krzyżmo oraz olej chorych i olej katechumenów. Do udziału w tej Eucharystii i do koncelebrowania jej wraz ze swoim biskupem zaproszeni są wszyscy kapłani pełniący posługę na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a szczególnie duchowni obchodzący w bieżącym roku swoje kapłańskie jubileusze.

Godzinę wcześniej, o 9.00, biskupi oraz inni duchowni biorący udział we mszy z poświęceniem krzyżma nawiedzą katedrę gorzowską i pomodlą się przy grobie sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty.

Sprawowanie mszy krzyżma uważa się za jeden z głównych przejawów pełni kapłaństwa biskupa. Wspólna koncelebracja tej liturgii ukazuje w szczególny sposób jedność prezbiterów ze swoim biskupem. Podczas porannej mszy Wielkiego Czwartku wszyscy obecni na niej duchowni odnawiają zobowiązania podjęte w momencie przyjmowania święceń kapłańskich. Odbywa się to po homilii w formie liturgicznego dialogu księży z biskupem, który przewodniczy celebracji.

Oleje, które zostaną poświęcone w Wielki Czwartek rano, to święte krzyżmo, olej chorych i olej katechumenów. Krzyżma używa się podczas sprawowania sakramentu chrztu i bierzmowania oraz przy święceniach biskupich i kapłańskich. Olej chorych służy do udzielania sakramentu namaszczenia chorych. Natomiast olejem katechumenów namaszcza się kandydatów przygotowujących się do przyjęcia chrztu.

W roku 2018 jubileusze kapłańskie obchodzą:

45. rocznica święceń biskupich

ks. Marek Rogeński SAC – Międzyrzecz
ks. Tadeusz Stanisławski – Zielona Góra
ks. Jan Szulc – Dobiegniew
ks. Dariusz Śmierzchalski-Wachocz – Gorzów Wlkp.
ks. Robert Tomalka – Świdnica
ks. Jerzy Waściński – Bobrowice
ks. Aleksander Werstler – Ciosaniec
ks. Andrzej Woch – Bieniów