poniedziałek , 22 kwietnia 2024
Bp T. Lityński przygotowuje Święte Krzyżmo (Wielki Czwartek 2022 r.)

Msza z poświęceniem Krzyżma

W Wielki Czwartek (6 kwietnia) o godz. 10.00 w katedrze gorzowskiej bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył mszy św., podczas której zostanie poświęcone święte krzyżmo oraz olej chorych i olej katechumenów. Do udziału w tej Eucharystii i do koncelebrowania jej wraz ze swoim biskupem zaproszeni są wszyscy kapłani pełniący posługę na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a szczególnie duchowni obchodzący w bieżącym roku swoje kapłańskie jubileusze.
Sprawowanie mszy krzyżma uważa się za jeden z głównych przejawów pełni kapłaństwa biskupa. Wspólna koncelebracja tej liturgii ukazuje w szczególny sposób jedność prezbiterów ze swoim biskupem. Podczas porannej mszy Wielkiego Czwartku wszyscy obecni na niej duchowni odnawiają zobowiązania podjęte w momencie przyjmowania święceń kapłańskich. Odbywa się to po homilii w formie liturgicznego dialogu księży z biskupem, który przewodniczy celebracji.
Oleje, które zostaną poświęcone w Wielki Czwartek rano, to święte krzyżmo, olej chorych i olej katechumenów. Krzyżma używa się podczas sprawowania sakramentu chrztu i bierzmowania oraz przy święceniach biskupich i kapłańskich. Olej chorych służy do udzielania sakramentu namaszczenia chorych. Natomiast olejem katechumenów namaszcza się kandydatów przygotowujących się do przyjęcia chrztu. Poświęcone przez biskupa oleje za pośrednictwem dziekanów trafią do wszystkich parafii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, gdzie przez kolejny rok będą używane do sprawowania sakramentów.
W roku 2023 jubileusze kapłańskie obchodzą:
50. rocznica święceń biskupich
bp Paweł Socha
65. rocznica święceń kapłańskich
bp Paweł Socha
ks. Gerard Kropidłowski – Dobiegniew
ks. prał. Jerzy Nowaczyk – Zielona Góra
ks. kan. Jerzy Wojciak – Sulechów
60. rocznica święceń kapłańskich
ks. kan. Henryk Patyna – Gorzów Wlkp.
50. rocznica święceń kapłańskich
ks. prał. Wojciech Skóra – Kostrzyn nad Odrą
ks. kan. Henryk Jacuński – Gorzów Wlkp.
ks. kan. Antoni Łatka – Zielona Góra
ks. kan. Adam Staruszek – Żary
ks. prał. Andrzej Szkudlarek – Gorzów Wlkp.
ks. prał. Roman Wróbel – Jasień
25. rocznica święceń kapłańskich
ks. kan. Paweł Bryk – Brzeźnica i Chotków
ks. Krzysztof Burzyński – Torzym