poniedziałek , 22 kwietnia 2024

Plany utworzenia Muzeum Diecezjalne Środkowego Nadodrza

W naszym regionie powstanie Muzeum Diecezjalne Środkowego Nadodrza. 20 stycznia na plebani katedralnej odbyło się spotkanie grupy inicjatywnej.

Muzeum diecezjalne to nowa inicjatywa ordynariusz diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego, która zrodziła się przed kilkoma miesiącami. Wszystko po to, aby zatroszczyć się o dziedzictwo historyczne i kulturowe Kościoła nad Środkowym Nadodrzu. – Potrzebę utworzenia takiej placówki widać już od dawna. Choć nasza diecezja powstała w 1945 roku, to jednak odwołuje się do takiego dziedzictwa sięgającego wielu wieków wcześniej. I przez te setki lat utworzono wiele artefaktów i pamiątek z pobożności i miłości do Pana Boga. Wiele ciekawych obiektów – już wyłączonych z kultu – znajduje się w naszych kościołach. One bardzo często przechowywane są parafiach lub różnych instytucjach diecezjalnych i nie są udostępniane, a jest to ciekawa sztuka – wyjaśnia bp pomocniczy Adrian Put. – To bardzo ciekawe obrazy, rzeźby, utensylia liturgiczne, które byśmy mogli zaprezentować. Zbiory są bardzo obiecujące – dodaje.

Póki co nie ma decyzji o lokalizacji muzeum. – Na razie szukamy siedziby. Chcemy, aby takiej miejsce znalazło się w Gorzowie, w jakiejś okolicy bliskiej katedrze, żeby połączyć je z możliwością zwiedzania wieży katedralnej – tłumaczy biskup.

– Muzeum miałoby też swoje filie, gdzie miałoby, chociażby w Rokitnie czy w Paradyżu. W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej byłoby muzeum poświęcone dziejom sanktuarium, ale także wszelkie zbiory związane z Janem Pawła II. Natomiast w Paradyżu wystawa poświęcona dziejom opactwa i dodatkowo muzeum misyjne. Filia byłaby również w Żaganiu, a także izba muzealna poświęcona Diecezji Lubuskiej w Ośnie Lubuskim –  dodaje.

W głównej siedzibie w Gorzowie Wlkp. znalazłyby się wszystkie pamiątki związane ze sługą Bożym Biskupem Wilhelmem Plutą.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …