poniedziałek , 22 kwietnia 2024

Obchody 38. rocznicy śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty

22 stycznia mija 38 lat od tragicznej śmierci bp Wilhelma Pluty, który był pierwszym biskupem diecezji gorzowskiej. Dzień wcześniej w gorzowskiej katedrze odbyły się diecezjalne uroczystości podczas których nie zabrakło modlitwy o rychła beatyfikację sługi Bożego.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

To niezwykle ważna rocznica dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej podczas której kapłani i wierni wspominają wieloletniego pasterza Kościoła gorzowskiego. – Bp Wilhelm Pluta podczas posługi w naszej diecezji odcisnął wielkie piętno, zarówno na formacji kapłańskiej, jak i trosce o rodzinę, czy kształcie duszpasterstwa. A warto przypomnieć, że administrował ogromnym obszarem Kościoła od Bałtyku po Środkowe Nadodrze – mówił tuż przed Mszą św. bp Tadeusz Lityński. – I trudno, żebyśmy nie pamiętali tego wielkie pasterza i nie czerpali z jego bogactwa doświadczenia i słowa na te dzisiejsze czasy, które są również trudne i wymagające ewangelizacyjnego zapału – dodał.

Mszy św. przewodniczył bp senior Paweł Socha, który przez lata mógł obserwować sługę Bożego z bliska. – W mojej pamięci zawsze pozostanie, jako człowiek ogromnej pracy, zwłaszcza naukowej – powiedział tuż przed Mszą św. bp Socha. – Zapamiętałem go jednak przede wszystkim, jako człowieka wielkiej wiary i modlitwy – dodaje.

Kazanie tego dnia wygłosił ks. Wojciech Oleśków, który jest dyrektorem Instytutu Biskupa Wilhelma Pluty w Gorzowie Wlkp. W słowie nie zabrakło licznych odniesień do nauczania sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. – Biskup prosił o troskę o modlitwę i życie duchowe wobec trudności i pośpiechu życia. Jest to dbałość o rozmodlenie, jeśli chce się być zwiastunem wiary u innych. Sługa Boży podkreślał, że teologia ma być uprawiana na klęczkach. Chodzi o modlitwę obejmującą całego człowieka, która angażuje serce i umysł – mówił kaznodzieja.

– Wiara ujawnia swoją treść, gdy ją głosi człowiek, który nie tylko dokonał nad nią refleksji, ale doświadczył jej pełni w życiu modlitewnym. To na modlitwie rozpoznajemy ten głos Boga. W relacji z żywym Bogiem możemy rozpoznać misję do której wzywa nas Bóg – dodał.

Uroczystą Mszę św. poprzedziła modlitwa biskupów o rychłą beatyfikację sługi Bożego, którą poprowadził bp pomocniczy Adrian Put. – Panie Ty sam najlepiej wiesz, że Twój sługa biskup gorzowski Wilhelm Pluta jest święty, ale my potrzebujemy tej beatyfikacji. Potrzebujemy tego świadectwa wobec nas i całego świata, że ten, który pośród nas żył, posługiwał, pracował jest wspaniałym znakiem i przykładem na drodze do świętości – mówił bp Put, tuż przed odmówieniem diecezjalnej modlitwy o beatyfikację wraz z uczestnikami liturgii.

W uroczystej Eucharystii uczestniczyli kapłani reprezentujący Gorzowską Kapitułę Katedralną, Głogowską Kapitułę Kolegiacką oraz Zielonogórską Kapitułę Kolegiacką, a także siostry zakonne, rodzina sługi Bożego, alumni seminarium diecezjalnego oraz wielu gorzowian.

Tego samego dnia podczas Mszy św. we wszystkich parafiach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej rocznica śmierci bp. Wilhelma Pluty zostanie wspomniana poprzez dodanie do modlitwy powszechnej wezwania z intencją o jego rychłą beatyfikację.

Bp Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach k. Katowic. W 1934 r. otrzymał święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterską, najpierw jako wikariusz, a następnie jako proboszcz. Równolegle kontynuował studia, które uwieńczył w 1947 r. obroną pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. 4 lipca 1958 r. został mianowany biskupem dla ordynariatu gorzowskiego. Po utworzeniu w 1972 r. przez papieża Pawła VI diecezji gorzowskiej został jej pierwszym biskupem. Wyróżniał się wielką gorliwością w sprawowaniu posługi biskupiej. 22 stycznia 1986 r. poniósł śmierć w wypadku samochodowym w Przetocznicy niedaleko Krosna Odrzańskiego. 9 września 2015 r. zakończył się diecezjalny etap jego procesu beatyfikacyjnego. Obecnie sprawa jest rozpatrywana przez watykańską Dykasterię do spraw Kanonizacyjnych.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …