poniedziałek , 22 kwietnia 2024

Nie żyje ks. kan. Józef Dratwa

W poniedziałek 2 stycznia 2023 r. w hospicjum w Starych Siołkowicach, w 86. roku życia i 59. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę śp. ks. kan. Józef Dratwa, emerytowany kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Obrzędy pogrzebowe będą sprawowane w sobotę 7 stycznia br. w parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzeniu Wielkim (diecezja opolska) według następującego porządku:
  • O godz. 11.00 – pierwsza stacja pogrzebu w kaplicy cmentarnej na cmentarzu przy ul. Świętego Rocha w Dobrzeniu Wielkim;
  • Przejście konduktu do kościoła pw. św. Rocha (w obrębie cmentarza) – msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem delegata biskupa diecezjalnego;
  • Bezpośrednio po mszy św. złożenie ciała do grobu na cmentarzu w Dobrzeniu Wielkim.
Śp. ks. kan. Józef Dratwa urodził się 22 lutego 1936 r. w Dobrzeniu Wielkim w rodzinie Józefa i Jadwigi. Szkołę podstawową ukończył w rodzinnej miejscowości. Naukę kontynuował najpierw w Małym Seminarium Ojców Franciszkanów w Nysie, a po jego rozwiązaniu – w Niższym Seminarium Duchownym w Gliwicach. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w 1955 r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Nysie. Kontynuował je od roku 1959 w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie otrzymał 23 czerwca 1963 r. w kościele parafialnym w Dobrzeniu Wielkim z rąk bp. Wacława Wyciska. Pracował jako wikariusz w Jasieniu (1963-1974). W 1972 r. został inkardynowany do utworzonej wówczas diecezji gorzowskiej. 14 czerwca 1974 r. mianowano go administratorem parafii pw. Najśw. Serca Pana Jezusa w Wicinie. Następnie, w latach 1975-1987 administrował parafią pw. Chrystusa Króla w Tuplicach. 22 czerwca 1981 r. uzyskał tytuł magistra teologii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. 11 lipca 1987 r. został proboszczem parafii pw. Nawiedzenia NMP w Żaganiu, którą kierował aż do przejścia w stan spoczynku w 2011 r. W Dekanacie Żagań pełnił przez wiele lat funkcję wicedziekana (1987-1994), a później dziekana (1994-2003). W roku 1993 bp Józef Michalik włączył go do grona kanoników gremialnych Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej. Na emeryturze zamieszkał w Bad Muskau na terenie diecezji Görlitz.

XII pielgrzymka motocyklistów do Rokitna

Już po raz dwunasty miłośnicy jednośladów z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej symbolicznie rozpoczynają sezon motocyklowy od spotkania …