poniedziałek , 13 stycznia 2025

Obchody 38. rocznicy śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty

22 stycznia mija 38 lat od tragicznej śmierci bp Wilhelma Pluty, który był pierwszym biskupem diecezji gorzowskiej. Dzień wcześniej w gorzowskiej katedrze odbyły się diecezjalne uroczystości podczas których nie zabrakło modlitwy o rychła beatyfikację sługi Bożego.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

To niezwykle ważna rocznica dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej podczas której kapłani i wierni wspominają wieloletniego pasterza Kościoła gorzowskiego. – Bp Wilhelm Pluta podczas posługi w naszej diecezji odcisnął wielkie piętno, zarówno na formacji kapłańskiej, jak i trosce o rodzinę, czy kształcie duszpasterstwa. A warto przypomnieć, że administrował ogromnym obszarem Kościoła od Bałtyku po Środkowe Nadodrze – mówił tuż przed Mszą św. bp Tadeusz Lityński. – I trudno, żebyśmy nie pamiętali tego wielkie pasterza i nie czerpali z jego bogactwa doświadczenia i słowa na te dzisiejsze czasy, które są również trudne i wymagające ewangelizacyjnego zapału – dodał.

Mszy św. przewodniczył bp senior Paweł Socha, który przez lata mógł obserwować sługę Bożego z bliska. – W mojej pamięci zawsze pozostanie, jako człowiek ogromnej pracy, zwłaszcza naukowej – powiedział tuż przed Mszą św. bp Socha. – Zapamiętałem go jednak przede wszystkim, jako człowieka wielkiej wiary i modlitwy – dodaje.

Kazanie tego dnia wygłosił ks. Wojciech Oleśków, który jest dyrektorem Instytutu Biskupa Wilhelma Pluty w Gorzowie Wlkp. W słowie nie zabrakło licznych odniesień do nauczania sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. – Biskup prosił o troskę o modlitwę i życie duchowe wobec trudności i pośpiechu życia. Jest to dbałość o rozmodlenie, jeśli chce się być zwiastunem wiary u innych. Sługa Boży podkreślał, że teologia ma być uprawiana na klęczkach. Chodzi o modlitwę obejmującą całego człowieka, która angażuje serce i umysł – mówił kaznodzieja.

– Wiara ujawnia swoją treść, gdy ją głosi człowiek, który nie tylko dokonał nad nią refleksji, ale doświadczył jej pełni w życiu modlitewnym. To na modlitwie rozpoznajemy ten głos Boga. W relacji z żywym Bogiem możemy rozpoznać misję do której wzywa nas Bóg – dodał.

Uroczystą Mszę św. poprzedziła modlitwa biskupów o rychłą beatyfikację sługi Bożego, którą poprowadził bp pomocniczy Adrian Put. – Panie Ty sam najlepiej wiesz, że Twój sługa biskup gorzowski Wilhelm Pluta jest święty, ale my potrzebujemy tej beatyfikacji. Potrzebujemy tego świadectwa wobec nas i całego świata, że ten, który pośród nas żył, posługiwał, pracował jest wspaniałym znakiem i przykładem na drodze do świętości – mówił bp Put, tuż przed odmówieniem diecezjalnej modlitwy o beatyfikację wraz z uczestnikami liturgii.

W uroczystej Eucharystii uczestniczyli kapłani reprezentujący Gorzowską Kapitułę Katedralną, Głogowską Kapitułę Kolegiacką oraz Zielonogórską Kapitułę Kolegiacką, a także siostry zakonne, rodzina sługi Bożego, alumni seminarium diecezjalnego oraz wielu gorzowian.

Tego samego dnia podczas Mszy św. we wszystkich parafiach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej rocznica śmierci bp. Wilhelma Pluty zostanie wspomniana poprzez dodanie do modlitwy powszechnej wezwania z intencją o jego rychłą beatyfikację.

Bp Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach k. Katowic. W 1934 r. otrzymał święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterską, najpierw jako wikariusz, a następnie jako proboszcz. Równolegle kontynuował studia, które uwieńczył w 1947 r. obroną pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. 4 lipca 1958 r. został mianowany biskupem dla ordynariatu gorzowskiego. Po utworzeniu w 1972 r. przez papieża Pawła VI diecezji gorzowskiej został jej pierwszym biskupem. Wyróżniał się wielką gorliwością w sprawowaniu posługi biskupiej. 22 stycznia 1986 r. poniósł śmierć w wypadku samochodowym w Przetocznicy niedaleko Krosna Odrzańskiego. 9 września 2015 r. zakończył się diecezjalny etap jego procesu beatyfikacyjnego. Obecnie sprawa jest rozpatrywana przez watykańską Dykasterię do spraw Kanonizacyjnych.

Sprawdź także

Objawienie Pańskie 2025

Objawienie Pańskie, zwane popularnie świętem Trzech Króli (6 stycznia), należy do najważniejszych obchodów świątecznych w …

Skip to content