poniedziałek , 22 kwietnia 2024

Spotkanie wspólnot mężczyzn w Żaganiu

„Życie posiada nienaruszalną wartość i niepowtarzalną godność, a św. Józef stanął odważnie i dzielnie w jego obronie” – przypomniał bp Tadeusz Lityński podczas dorocznego spotkania opłatkowego mężczyzn, które odbył się tym razem 27 stycznia w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Z przedstawicielami wspólnot męskich z całej diecezji na wspólnej modlitwie spotkał się bp Tadeusz Lityński, który na początku homilii zacytował fragment apelu przewodniczącego KEP – abp. Stanisława Gądeckiego: „W duchu odpowiedzialności za Kościół w Polsce i za dobro naszej wspólnej Ojczyzny, wzywam wszystkich ludzi dobrej woli, by jednoznacznie opowiedzieli się za życiem”. – Rządzący poprzez nową ustawę, chcą  wprowadzić prawo do zabijania człowieka z jednej strony, a z drugiej słyszymy wołanie o ratowanie życia, o szacunek dla ludzkiego życia, o walkę z grzechem aborcji ze strony środowisk pro life – mówił bp Lityński.

Kaznodzieja podkreślił, że życie posiada nienaruszalną wartość i niepowtarzalną godność i tego możemy się uczyć od św. Józef, który stanął odważnie i dzielnie w jego obronie. – Ewangelia uczy nas wrażliwości na człowieka. Na każdego człowieka. Kościół broniąc prawa do życia odwołuje się do szerszej, uniwersalnej płaszczyzny, która obowiązuje wszystkich ludzi – mówił hierarcha. – Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka. Jest prawem najbardziej podstawowym. Bóg mówi: «Nie będziesz zabijał!» (Wj 20, 13). Przykazanie to jest zarazem fundamentalną zasadą i normą kodeksu moralności, wpisanego w sumienie każdego człowieka – dodał.

Bóg zawsze daje nam drogowskazy w Ewangelii. – Jako mężczyźni tak bardzo potrzebujemy refleksji nad sobą w świetle Bożego słowa, kierownictwa duchowego, sakramentu pokuty i pojednania, aby ciągle czuwać nad swoim sercem, pielęgnować to, co mamy w sobie najbardziej wartościowe – mówił kaznodzieja.

Potrzebne jest też odważne świadectwo, wyjścia z Dobrą Nowiną do świata, który staje się pogański i deprecjonuje wartości ewangeliczne! Musimy jednak pamiętać, że do świata nie idziemy sami. – Tylko Bóg może uciszyć wszelkie burze, przekroczyć nasze możliwości! – przypomniał kaznodzieja. – Apostołowie największych cudów dokonywali, gdy szli w Jego imię! Podobnie wielcy święci Kościoła. Tylko świadectwem Jego miłości możemy doświadczyć, czego On może dokonać, bo jak mówił św. Augustyn: „Bóg zawsze jest większy od problemów, które miotają człowiekiem”. Życzę mocy wiary w Chrystusa na czas współczesnych burz, które miotają naszymi łodziami i łodzią Kościoła – dodał.

Do Żagania przyjechali przedstawiciele męskich wspólnot z całej diecezji. Spotkaniom przyświecają słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane  podczas wizyty w Gorzowie Wlkp. w 1997 roku: „Nowe czasy,zbliżające się trzecie tysiąclecie, wymagać będą nadal waszego świadectwa. Staną przed wami nowe zadania. Miejcie odwagę je podejmować. Nie lękajcie się ich podejmować”. – Chcemy odczytywać naszą misję i zadania na te czasy, aby potem je realizować – wyjaśnia ks. Henryk Grządko.

Drugim punktem spotkania odbył się w Żagańskim Pałacu Kultury. Tam zaplanowano konferencję red. Jacka Karnowskiego i kongres organizacyjny Bractwa św. Józefa.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …