Obchody Gorzowskiego Sierpnia`82

„Prosimy Boga o wysłuchanie, aby uchronił nas od niszczącego podziału  wewnętrznego naszego narodu i od zewnętrznego zagrożenia ojczystego domu” – mówił bp Tadeusz Lityński podczas uroczystej Mszy św. w 40. rocznicę Gorzowskiego Sierpnia.

Galeria zdjęć: Dzień I i Dzień II

Wczoraj oficjalne obchody z udziałem Prezydenta RP – Andrzeja Dudy na skwerze 31 sierpnia 1982 roku, a dziś Msza św. w intencji ojczyzny w katedrze  pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego – tak w Gorzowie Wlkp. uczczono największą demonstrację w historii ziemi lubuskiej przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.

Na początku homilii biskup przypomniał, że katedralna świątynia stała się również ofiarą tamtych wydarzeń. Tego dnia milicja wrzuciła kilka granatów łzawiących do świątyni. – Doznała uszkodzenia witraża, została zakłócona modlitwa wiernych, zgromadzonych w świątyni, ucierpiały dzieci, które przybyły, aby skorzystać ze spowiedzi przed nowym rokiem szkolnym i katechetycznym. Nasza modlitwa ma wymiar ekspiacyjny za tamtą profanację Bożej świątyni. Nie możemy zapomnieć, że od 13 grudnia 1981 roku katedra była miejscem modlitwy, sprawowanych Mszy św. i nabożeństw w intencji nie tylko Związku Zawodowego Solidarność, ale także całego ruchu wolnościowego. Odbywały się w niej modlitwy w intencji internowanych, na zewnątrz zaś składano kwiaty i palono znicze – mówił biskup.

Kaznodzieja odniósł się także do Białego Krzyża znajdującego się przy katedrze. –Stał się znakiem łączącym tych, którzy nie godzili się na zniewolenie, obecność pod krzyżem była wyrazem wiary, ale też protestem przeciw Stanowi wojennemu. Wspólna modlitwa, rozważanie Słowa Bożego, gromadzenie się w katedrze lub w jej obrębie było potrzebą wielu mieszkańców. Ale też byli tacy, którzy przychodzili służbowo, w celach obserwacyjnych, wywiadowczych, w celach zakłócających modlitwę, bądź aby ją całkowicie udaremnić – mówił biskup.

Na zakończenie hierarcha odnosząc się do czasów współczesnych zauważył, że modlitwa daje pokój przy podjęciu decyzji, a także odwagę pójścia dalej. – Myślę, że takie poczucie mieli uczestnicy wydarzeń sprzed 40 lat. Z Bożą pomocą, z Bożym błogosławieństwem wyrażali odważnie swój sprzeciw przeciw zniewoleniu narodu, przeciw łamaniu prawa. I możemy zauważyć, że ta modlitwa została wysłuchana. Dzisiaj też prosimy Boga o wysłuchanie, aby uchronił nas od niszczącego podziału  wewnętrznego naszego narodu i od zewnętrznego zagrożenia ojczystego domu – podkreślił na zakończenie.

Po Mszy św. odbyło się złożenie wiązanek pod Białym Krzyżem Solidarności.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz parlamentarnych, wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych i pocztów sztandarowych. Jak co roku nie zabrakło też mieszkańców miasta.

Sprawdź także

Biskup wręczył statuetki „Człowiek człowiekowi”

W parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. 8 kwietnia odbyła się gala wręczenia …

Skip to content