Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Modlitwa, apel pamięci, salwa honorowa, pokazy konne i musztra paradna – tak było na Wojewódzkich Obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Gorzowie Wlkp.!

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele katedralnym, gdzie modlitwie w intencji Ojczyzny przewodniczył bp Tadeusz Lityński.

– Dzisiaj w ten rocznicowy czas, zarówno na obczyźnie, jak i w Polsce, przychodzimy przed ołtarze i pomniki historii, aby powiedzieć dziękujemy i pamiętamy, a także prosić o błogosławieństwo. Odzyskanie niepodległości w 1918 roku to był akt dziejowej sprawiedliwości i nie był jedynie skutkiem sprzyjającej sytuacji politycznej w ówczesnej Europie czy jakiejś życzliwości sąsiadów, ale nade wszystko owocem wytrwałego zmagania narodu o zachowanie tożsamości i wolności. Było to zmaganie na polu modlitwy, na polu edukacji, na polu kultury, ale też bardzo krwawe na wielu polach bitewnych – mówił w homilii biskup

Później mieszkańcy miasta przemaszerowali na Skwer Wolności. Przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęła się dalsza część uroczystości.

– 98 lat temu spełnił się sen całych pokoleń Polaków. Polska, po 123 latach niewoli, 146 lat od pierwszego rozbioru, powstała na nowo – 11 listopada 1918 r. Ten dzień uznajemy za początek niepodległości, a droga do niej była długa i trudna – mówił Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak i dodał:

– Dziękuję wszystkim, którzy dzisiaj przybyli, by oddać hołd tym, którym zawdzięczamy dzisiejsze radosne Święto. Dziękuję za przywiązanie do naszej tradycji, patriotyzm i wspólną manifestację polskości.

Uroczystościom towarzyszyło miasteczko harcerskie, pokaz grupy rekonstrukcyjnej i pokaz sprzętu wojskowego. Po południu odbył się także I Bieg Niepodległości na 11 km.

Krzysztof Król

Zmarł ks. prałat Zygmunt Zając

W środę 13 marca 2024 r. we Wschowie, w 83. roku życia i 60. roku …