Obchody rocznicy fatimskiej i odznaczenia diecezjalne

DIECEZJALNE OBCHODY 100. ROCZNICY OBJAWIEŃ FATIMSKICH odbędą się w sanktuarium maryjnym Rokitnie w sobotę 7 października br. Rozpoczną się o godz. 10.00 przywitaniem peregrynującej po diecezji figury Matki Bożej Fatimskiej. O 10.15 rozpocznie się adoracja Najśw. Sakramentu. O 11.30 – wręczenie odznaczeń Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej ( zob. niżej). Centralnym punktem obchodów będzie msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego (godz. 12.00). Tradycyjnie październikowy odpust w Rokitnie to także diecezjalna pielgrzymka członków grup Żywego Różańca.

ODZNACZENIA DIECEZJALNE DLA WIERNYCH ŚWIECKICH
Przed centralną mszą św. obchodzonych 7 października uroczystości w Rokitnie grupa wiernych świeckich angażujących się szczególnie aktywnie w służbę na rzecz Kościoła otrzyma odznaczenia Zasłużony dla  Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. W tym roku odznaczeniem diecezjalnym zostaną wyróżnieni:

• Wiesław Mickiewicz – Trzebicz;
  • Jan Hutnik – Jakubów;
  • Renata Borek – Rzeczyca;
  • Edward Chmura, Janina Mądrzak i Grzegorz Tuczyński – Gorzów Wlkp. (Podw. Krzyża Świętego);
  • Ewa Wysocka – Gorzów Wlkp. (NMP Królowej Polski);
  • Władysław Gacek i Katarzyna Szołoch – Bytnica;
  • Julia Sołtyszewska – Świebodzin (NMP Królowej Polski);
  • Elżbieta Andrzejejwska – Szlichtyngowa;
  • Zofia Brach i Janina Karaś – Konradowo;
  • Halina Szumlicz – Zielona Góra (św. Urbana)
  • Jan Hosaniak – Jelenin;
  • Małgorzata i Grzegorz Kubalewscy – Żagań (Wniebowzięcia NMP);
  • Lidia Dudkiewicz (Częstochowa – red. naczelna tygodnika Niedziela).

Kandydatów do uhonorowania diecezjalnym odznaczeniem przedstawiają parafie, dekanaty i instytucje diecezjalne. Po zweryfikowaniu kandydatur przez kapitułę odznaczenia, ostateczną decyzję o przyznaniu wyróżnienia podejmuje biskup diecezjalny. Osoby uhonorowane diecezjalnym wyróżnieniem otrzymują specjalny dyplom oraz odznaczenie w formie krzyża.

Dotychczas wyróżnienie to było wręczane 9 września w katedrze gorzowskiej w dniu rocznicy poświęcenia tej świątyni. W tym roku, ze względu na zamknięcie katedry z powodu zniszczeń wywołanych przez pożar, uroczystość przeniesiono na październikowy odpust w Rokitnie.

ks. Andrzej Sapieha
Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …