Obchody rocznicy śmierci bp. Wilhelma Pluty

W Gorzowie odbyły się diecezjalne uroczystości 34. rocznicy śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty, biskupa gorzowskiego.

W sobotę 25 stycznia w Domu Biskupim w Gorzowie odbyło się spotkanie bp. Tadeusza Lityńskiego z rodziną bp. Pluty. Takie spotkania są coroczną tradycją.

Główne zaś obchody rozpoczęły się w niedzielę 26 stycznia przy grobie bp. Pluty w katedrze gorzowskiej. Chociaż katedra nadal jest w remoncie to jednak miejsce, gdzie spoczywają doczesne szczątki zmarłego Pasterza zgromadziła na modlitwie wiele osób. O godzinie 11.30 w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polskich w Gorzowie zaprezentowano spektakl o bp. Plucie w wykonywaniu uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej w Gorzowie. Po niej rozpoczęła się Msza święta, której przewodniczył bp. Tadeusz Lityński wraz z bp. Dyczkowskim, bp. Regmuntem i bp. Sochą oraz licznie zgromadzonymi kapłanami. W swoim słowie wprowadzajacym do liturgii bp. Lityński powiedział, że z Bożej Opatrzności możemy cieszyć się świątobliwym życiem i posługą pierwszego biskupa gorzowskiego.

Kazanie wygłosił ks. dr Dariusz Mazurkiewicz. W swoim słowie przypomniał on postać zmarłego biskupa Pluty oraz Prymasa tysiąclecia.

– Chcę mówić o tych osobach nie tyle przez pryzmat ich nauk, ale przez świadectwo ich życia. Bo z tego świadectwa możemy czerpać siłę. Może dopiero wtedy gdy będziemy mieli takie zaufanie do Boga, jak bp. Pluta i kard. Wyszyński to dopiero wówczas zapełni się nasze seminarium duchowne czy też młodzi ludzie zdecyduje się na zawarcie stałego związku – powiedział ks. Mazurkiewicz.

Ks. Adrian Put
„Aspekty”

Materiał na stronie „Niedzieli” – zielonagora-gorzow.niedziela.pl

Niedziela Palmowa 2024