Obraz św. Józefa w Nowym Miasteczku

Obraz Świętej Rodziny dotarł 11 maja do kolejnej parafii. Mieszkańcy parafii pw. św. Marii Magdaleny w Nowym Miasteczku przywitali wizerunek św. Józefa Kaliskiego przy ratuszu.

Na rynku przy ratuszu  proboszcz miejscowej parafii przypomniał wiernym historię obrazu Świętej Rodziny, który został namalowany ok. 1673 roku przez nieznanego autora. – Namalowany na dużym płótnie wizerunek, przedstawiający św. Józefa i Maryję prowadzących małego Jezusa. Scena ta przedstawia prawdopodobnie powrót dwunastoletniego Jezusa do domu, pod odnalezieniu Go przez Rodziców w świątyni. Nad trzema postaciami unosi się w promieniach Duch Święty i wypowiada słowa: Idźcie do Józefa. Według tradycji początki obrazu sięgają 1670 roku, kiedy za przyczyną św. Józefa nieuleczalnie chory mieszkaniec jednej z podkaliskich wsi został uzdrowiony. Jako wotum kazał namalować wizerunek Świętej Rodziny i umieścił go w kaliskiej kolegiacie – mówił ks. Bogdan Kusiak.

Później wierni poszli w procesji do kościoła Opatrzności Bożej. Wśród nich był Benedykt Jabłoński, który podkreśla, że peregrynacja to olbrzymie przeżycie dla parafii. – Jesteśmy w służbie liturgicznej seniorów i nie mogło nas zabraknąć na powitaniu obrazu św. Józefa Kaliskiego – wyjaśnia pan Benedykt i dodaje: – Jesteśmy tu, aby wyprosić łaski dla swoich rodzin i bliskich.

Patron Kościoła dla wielu osób to bardzo bliski święty. – Św. Józef w wielu rzeczach mi pomógł i bardzo cieszę się, że jest w naszej parafii. Od kiedy odmawiamy Litanię do św. Józef, to w mojej pracy inaczej się układa – podkreśla pan Andrzej Włodarczak i dodaje:  – To piękny obraz, który oddaje istotę chrześcijaństwa. Tak jak św. Józef, tak każdy z nas powinien chwycić za rękę Jezusa i z Nim iść przez życie.

Misjonarzem peregrynacji w Nowym Miasteczku był ks. Krzysztof Dulny.

Krzysztof Król
„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …