Obraz św. Józefa w Paradyżu

Przed kopią cudownego obrazu św. Józefa z Narodowego Sanktuarium w Kaliszu 30 maja modlili się klerycy oraz formatorzy z paradyskiego seminarium.

– Peregrynacja w Wyższym Seminarium Duchownym łączy się z modlitwą o budowanie męskiego wzoru pobożności. Św. Józef jako człowiek odpowiedzialny za swoją rodzinę, dojrzały przede wszystkim, jest wzorem dla wszystkich mężczyzn, również dla alumnów w dojrzewaniu i wzrastaniu do kapłaństwa. Modlimy się o nowe powołania oraz w intencji kleryków naszego seminarium, aby były to powołania dojrzałe, gotowe służyć Bogu i ludziom, a nie realizować siebie – powiedział ks. Dariusz Mazurkiewicz, rektor Z – G WSD w Gościkowie – Paradyżu.

W paradyskim kościele wspólnie z seminarzystami przed wizerunkiem św. Rodziny modlili się wierni z parafii p.w. św. Anny z Jordanowa. Proboszcz, ks. Piotr Franek zaznaczył w kazaniu, że ze słuchania św. Józefa, pełnego wiary rodził się kształt jego domu, dlatego jest on patronem wszystkich ojców.

– Józef jest przykładem również dla nas duchownych, ponieważ swoje ojcostwo łączy z życiem w czystości. Jego imię „Aby Pan dał” oznacza, że jego ojcostwo zostaje pomnożone, dlatego jest patronem całego Kościoła. Pan obdarza dziewiczego mężczyznę, żyjącego w czystości Jego potomstwem. Dotycz to nas, którzy odczytaliśmy bądź odczytujemy w swoim życiu charyzmat celibatu, podarowanego od Boga. Celibat, który ma być ojcostwem. Mówił o tym papież Franciszek: „Jeśli nasz celibat nie będzie ojcostwem, to niech Pan Bóg broni Kościoła przed naszym celibatem”. Celibat, który nie jest ojcostwem jest nieszczęściem dla Kościoła. Dlatego wszyscy, którzy tu jesteśmy ojcowie rodziny, księża możemy popatrzeć przez moment na ojcostwo Józefa, na rozumienie tego słowa. Bo przecież od Józefa mały Jezus uczył się, co ono oznacza. Ile w tym słowie Ojciec, którym Jezus opisuje swoją relację z Bogiem jest zasługi Józefa? Skąd 12 – letni chłopak czerpał całe rozumienie tego słowa Ojciec? Całe piękno, autorytet i wielkość. Chcemy się wszyscy razem zapatrzeć w przeżywanie ojcostwa, odkrywanie tego, co jest ważne – mówił ks. Piotr Franek.

Ks. Marcin Siewruk
„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Niedziela Palmowa 2024

W Niedzielę Palmową, zwaną również Niedzielą Męki Pańskiej, w tym roku przypadającą 24 marca, rozpoczyna się Wielki …

Skip to content