poniedziałek , 2 grudnia 2024

Odpust różańcowy w Rokitnie i wprowadzenie relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów

W sobotę 7 października br. w sanktuarium w Rokitnie zgromadzą się na swojej dorocznej pielgrzymce wierni zrzeszeni w różach Żywego Różańca oraz w Apostolacie Margaretka. Spotkanie przebiegnie pod hasłem „Nikt nie ma większej miłości”. Nawiązuje ono do postawy niedawno beatyfikowanej rodziny Ulmów, której relikwie zostaną tego dnia wprowadzone do rokitniańskiego sanktuarium.
Program uroczystości:
10.00 Powitanie pielgrzymów,
10.05 Różaniec na dróżkach rokitniańskich i procesja ze sztandarami,
10.50 Występ lubuskiego kwartetu „Lepiej późno niż wcale”, finalistów programu „The Voice Senior”,
11.30 Świadectwo młodzieży o modlitwie różańcowej,
12.00 Wprowadzenie relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów i msza św. pod przewodnictwem emerytowanego metropolity przemyskiego abp. Józefa Michalika, z udziałem biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego oraz biskupa seniora Pawła Sochy.
Po mszy św. przewidziano posiłek dla pielgrzymów, a o godz. 14.30 w bazylice rokitniańskiej odbędzie się spotkanie mężczyzn modlących się na różańcu.
Żywy Różaniec to wspólnota modlitewna, której członkowie w duchu odpowiedzialności za Kościół i świat podejmują systematyczną modlitwę różańcową, zwłaszcza w intencjach wskazywanych każdego miesiąca przez Ojca Świętego. Stowarzyszenie Żywego Różańca zrodziło się z inicjatywy Pauliny Jaricot w Lyonie w 1826 r. Szybko zyskało aprobatę Kościoła i rozwinęło się w wielu krajach. Członkowie stowarzyszenia zobowiązują się do codziennego odmawiania jednej tzw. „dziesiątki” różańca.
Apostolat Margaretka zrzesza osoby modlące się za kapłanów. Powstał w Kanadzie w 1981 roku. Jego podstawową komórkę stanowi tzw. margaretka – grupa modląca się w intencji konkretnego księdza. Tworzy ją siedem osób – podobnie jak siedem płatków składa się na kwiat margaretki – które zobowiązały się do modlitwy za wybranego księdza, każda w jednym dniu tygodnia.
Błogosławieni Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z dziećmi to polska rodzina z Markowej na Podkarpaciu. W czasie II wojny światowej udzielili oni w swoim domu schronienia kilku swoim żydowskim znajomym i sąsiadom ukrywającym się przed okupantem. Za udzielanie pomocy Żydom zostali rozstrzelani 24 marca 1944 r. W roku 1995 Józef i Wiktoria Ulmowie otrzymali medal Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. 10 września 2023 r. w Markowej odbyła się uroczystość ich beatyfikacji.

Sprawdź także

Dekrety na Rok Jubileuszowy 2025

Dekret ustanawiający kościoły jubileuszowe z okazji Jubileuszu Roku 2025 Stosownie do norm zawartych w dekrecie Penitencjarii …

Skip to content