poniedziałek , 19 października 2020

Odpust w Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu

Odpust w Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu zgromadził 13 listopada wiernych na modlitwie za wstawiennictwem patronów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Mszy św. przewodniczył bp Stefan Regmunt, który jako ordynariusz ustanowił w 2012 r. sanktuarium. Pierwsi Męczennicy Polski, święci Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn osiedlili się w okolicach Międzyrzecza na prośbę władcy Polski, Bolesława Chrobrego.

Mnisi zostali zamordowani w nocy z 10 na 11 listopada 1003 r. i są pierwszymi męczennikami chrześcijańskimi, którzy oddali życie na terytorium kształtującego się państwa polskiego.

– Przychodzimy do świątyni, aby dziękować za wspaniały dar misjonarzy, którzy oddali życie pełniąc posługę ewangelizacyjną na naszych ziemiach. Dziękujemy Bogu za ich obecność, również w naszych czasach, ponieważ święci męczennicy Polski towarzyszą przez wszystkie wieki, jako orędownicy, wspierający dzieło Kościoła podejmującego nieustanny zasiew Boży. Obserwując życie Europy oraz naszej Ojczyzny, uświadamiamy sobie, jak bardzo jest potrzebna modlitwa do świętych patronów w świecie zaskakującym nas postawami i decyzjami. Módlmy się za wstawiennictwem męczenników o odnowienie naszej wiary i dojrzałe sumienie – mówił w homilii bp Regmunt.

Ks. Marcin Siewruk
„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl

Komunikat rzecznika prasowego Kurii Diecezjalnej