Wspomnienie Pierwszych Męczenników Polski – patronów diecezji

Dziś w Kościele obchodzimy wspomnienie Pierwszych Męczenników Polski. To obok Matki Bożej Rokitniańskiej patroni naszej diecezji. Międzyrzeckie sanktuarium zaprasza na odpust.

Uroczysta Msza św. odpustowa w sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczy rozpocznie się o godz. 17.00.

Pierwsi Męczennicy Polski to święci Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn. Byli mnichami kamedulskimi, którzy na zaproszenie Bolesława Chrobrego osiedlili się w okolicach Międzyrzecza. Benedykt i Jan pochodzili z Włoch. Mateusz i Izaak dołączyli do nich w Polsce. Krystyn natomiast był kucharzem, który przygotowywał posiłki dla zakonników. Wszyscy ponieśli śmierć męczeńską z rąk miejscowych zbójców w nocy z 10 na 11 listopada 1003 r. Są oni pierwszymi męczennikami chrześcijańskimi w naszym kraju. Diecezja zielonogórsko-gorzowska czci ich jako swoich patronów.

Do Pierwszych Męczenników Polski odniósł się św. Jan Paweł II podczas wizyty w Gorzowie Wielkopolskim 2 czerwca 1997 roku. Ojciec Święty podkreślił wtedy niezwykle ważne świadectwo wiary świętych: „Wspólnota wasza ma za swych patronów męczenników, którzy – obok św. Wojciecha – są najstarszymi świadkami Chrystusa na ziemi polskiej”.

Natomiast w 2003 roku z Watykanu, w rocznicę 1000. lecia śmierci męczenników, Papież Polak napisał: „W 1997 r. mówiłem, że ci świadkowie wiary nie przestają budzić w nas głosu sumienia, który w głębi serca rodzi pytanie o gotowość oddawania na co dzień życia dla Chrystusa i jego Ewangelii. Znów uświadamiają nam, że w naszych czasach, gdy nie potrzeba już świadectwa krwi, tym bardziej czytelne musi być świadectwo codziennego, ewangelicznego życia w rodzinie, w zakładach pracy, w urzędach, w szkołach i biurach, w miejscach trudu i odpoczynku. Ufam, że ta świadomość będzie zawsze pobudzała duchownych i wiernych Kościoła w Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp. i w całej Polsce do umacniania wiary, ożywiania miłości i trwania w nadziei. O to się modlę za wstawiennictwem naszych Pierwszych Męczenników”.

W 2012 roku bp Stefan Regmunt ustanowił kościół parafialny pw. Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu sanktuarium.

„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

Biskup wręczył statuetki „Człowiek człowiekowi”

W parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. 8 kwietnia odbyła się gala wręczenia …