Otwarcie – Jubileuszowe Drzwi Święte

Zgodnie z życzeniem papieża Franciszka jubileuszowe Bramy Miłosierdzia 13 grudnia br. zostaną otwarte również w wyznaczonych kościołach w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. W katedrze gorzowskiej Bramę Miłosierdzia otworzy bp Stefan Regmunt (godz. 10.30), a w zielonogórskiej konkatedrze – bp Tadeusz Lityński (godz. 9.30). W pozostałych świątyniach jubileuszowych na terenie diecezji obrzędu otwarcia Bram Miłosierdzia dokonają wyznaczeni przez biskupa delegaci.

Kościołami jubileuszowymi, w których zostaną otwarte Drzwi Święte, są następujące świątynie:

  • – kościół katedralny pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp.;
  • – kościół konkatedralny pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze;
  • – kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie;
  • – kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Żarach;
  • – sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie;
  • – sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie;
  • – sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu;
  • – sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu.

Diecezjanie i wszyscy przebywający na terenie diecezji będą mogli uzyskać w nich odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia św. i modlitwa w intencjach papieża). Ponadto warunkiem uzyskania odpustu będzie przejście przez Drzwi Święte na znak głębokiego pragnienia prawdziwego nawrócenia.

Obrzęd otwarcia Drzwi Świętych będzie miał miejsce na początku mszy św. W katedrze i konkatedrze poprzedzi go krótka procesja, która wyruszy po odczytaniu fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza o poszukiwaniu zagubionej owcy oraz fragmentu Bulli papieża Franciszka ogłaszającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Po przybyciu do głównych drzwi kościoła biskup otworzy je wypowiadając słowa nawiązujące do psalmu 118: „Otwórzcie bramy sprawiedliwości, byśmy weszli i złożyli dzięki Panu. Oto jest brama Pana: wejdźmy przez nią, aby otrzymać miłosierdzie i przebaczenie”. Następnie biskup, trzymając w rękach księgę Ewangelii, wchodzi przez otwarte drzwi do katedry. Procesja kończy się obrzędem pokropienia wiernych wodą święconą, co nawiązuje do przyjętego przez nich sakramentu chrztu.

Rok Jubileuszowy zakończy się w Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata 20 listopada 2016 r.

ks. Andrzej Sapieha
Rzecznik Prasowy Kurii

Sprawdź także

Dekrety na Rok Jubileuszowy 2025

Dekret ustanawiający kościoły jubileuszowe z okazji Jubileuszu Roku 2025 Stosownie do norm zawartych w dekrecie Penitencjarii …

Skip to content