Nasz nowy Pasterz – ASPEKTY

Gdy 23 listopada Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła, że bp Tadeusz Lityński będzie nowym biskupem zielonogórsko-gorzowskim kapłani, osoby konsekrowane i świeccy przyjęli to z wielką radością. Zaraz rozdzwoniły się telefony od parafian z Chrystusa króla w Gorzowie, gdzie bp Tadeusz był poprzednio proboszczem, i podzielili się swoją dumą i radością. Podobne sygnały popłynęły z Ochli, Głogowa i Ołoboku. Wszak jest to Pasterz stąd, z zielonogórsko-gorzowskiej ziemi.

Ksiądz biskup Lityński święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1988 r. w katedrze gorzowskiej z rąk biskupa gorzowskiego Józefa Michalika. W latach 1988-1993 pracował duszpastersko w parafii pw. św. Bartłomieja w Ołoboku oraz w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Głogowie. W 1993 r. rozpoczął studia specjalistyczne w zakresie prawa kanonicznego w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Po studiach skierowano go do pracy w Sądzie Kościelnym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, gdzie pełnił funkcje notariusza, obrońcy węzła i sędziego.

W 2000 r. podjął zadanie organizowania nowej parafii pw. Trójcy Świętej w Ochli, a w 2006 r. został proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie. W 2009 r. został włączony do grona Kapituły Katedralnej w Gorzowie, a w 2012 r. otrzymał godność Kapelana Jego Świątobliwości Papieża Benedykta XVI. Święcenia biskupie bp Tadeusz otrzymał 16 czerwca 2012 w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie z rąk arcybiskupa Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce oraz abp. Andrzeja Dzięgi, arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego i bp. Stefana Regmunta, biskupa diecezjalnego zielonogórsko-gorzowskiego.

Ks. Adrian Put
Foto: Archiwum Aspektów

List bp. Tadeusza Lityńskiego na Światowy Dzień Chorego 2024

Drodzy Diecezjanie, w przyszłą niedzielę, 11 lutego, będziemy po raz trzydziesty drugi obchodzić ustanowiony przez …