Paradyskie Dni Duszpasterskie poświęcone współpracy ze świeckimi w parafii

Tegoroczne Paradyskie Dni Duszpasterskie, które odbyły się 28 i 29 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich. Poświęcone były współpracy ze świeckimi w parafii.

GALERIA ZDJĘĆ – DZIEŃ I i DZIEŃ II

Spotkanie biskupów i księży posługujących w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej rozpoczęło się od modlitwy Liturgią Godzin oraz adoracji Najświętszego Sakramentu w pocysterskiej świątyni. Zgromadzeniu przewodniczył biskup diecezjalny Tadeusz Lityński. – Spotkanie w Paradyżu to okazja modlitwy i podziękować Bogu za dotychczasową posługę, ale też spojrzeć w przyszłość i nowe wyzwania duszpasterskie – podkreślił bp Tadeusz Lityński.

– Wszystko po to, aby to dzieło ewangelizacji, w czasach w których przyszło nam żyć, kontynuować w jedności z papieżem Franciszkiem i wytycznym zawartymi w programie przewidzianym na ten rok duszpasterski – dodał

Dalsza część odbyła się na Auli św. Józefa, Tutaj prelekcji zatytułowaną „Świeccy współpracownicy w parafii – zagrożenie czy szansa?” wygłosił gość specjalny biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej – Artur Ważny.

W części praktycznej dotknięto różnych aspektów duszpasterstwa świeckich. Głos w tej części zabrała Urszula Furtak – prezes Akcji Katolickiej w Polsce, która zachęcała księży księży proboszczów do powoływania kolejnych parafialnych oddziałów.

Nie zabrakło także prezentacji bieżących spraw diecezjalnych. Zapowiedziano najbliższe wydarzenia diecezjalne i inicjatyw duszpasterskie, ale także przedstawiono plan spotkań Parafialnych Rad Duszpasterskich.

Celem spotkania formacyjnego księży jest wspólna modlitwa i refleksja nad wyzwaniami duszpasterskimi w najbliższym czasie. Paradyskie Dni Duszpasterskie odbywają się dwa razy w roku – latem i zimą.

List pasterski Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego z okazji 900-lecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego

Drodzy Diecezjanie, Bracia i Siostry, Kościół na Środkowym Nadodrzu ma swoją długą, bo wielowiekową historię. …