niedziela , 17 października 2021

Pasterz prosi o modlitwę – GOŚĆ NIEDZIELNY

Pasterz prosi o modlitwę

W poniedziałek 23 listopada w samo południe Nuncjatura Apostolska w Warszawie poinformowała, że nowym biskupem zielonogórsko-gorzowskim będzie bp Lityński. Komunikat odczytał ks. Piotr Kubiak w kaplicy Kurii Biskupiej. Na zaproszenie bp. Stefana Regmunta zebrała się w niej rada konsultorów, pracownicy kurii oraz przedstawiciele najważniejszych diecezjalnych instytucji kościelnych.

Oto treść komunikatu, na koniec którego wybuchły brawa: „Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację księdza biskupa Stefana Regmunta z posługi biskupa zielonogórsko-gorzowskiego, złożoną zgodnie z kan. 401 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Mianował biskupem zielonogórsko-gorzowskim dotychczasowego biskupa pomocniczego tej diecezji Tadeusza Lityńskiego”.

Kanclerz kurii poinformował również, że do czasu kanonicznego objęcia urzędu przez nominata, diecezją zielonogórsko-gorzowską będzie kierował – jako administrator apostolski – bp Regmunt. Zapowiedział także, że objęcie diecezji przez bp. Lityńskiego odbędzie się 5 stycznia 2016 roku w gorzowskiej katedrze. Później wszyscy zebrani odmówili „Anioł Pański” w intencji bp. Regmunta i bp. Lityńskiego.

– „Nie moja wola, ale Twoja niech się stanie”. Te słowa chciałbym wypowiedzieć w kontekście tej sytuacji. Aby mogło się to dokonać, to myślę, że nie jest tu ważna tylko osoba biskupa i nie tylko na niego powinny być teraz zwrócone oczy. Chcę w tym miejscu podziękować Bogu i tym, którzy stanęli na mojej drodze, także nieobecnemu wśród nas bp. Stefanowi Regmuntowi. Za jego misję i posługę w naszej diecezji, a także za te wszystkie dzieła, które realizował – mówił bp Lityński, który podziękował biskupom, kapłanom i siostrom zakonnym obecnym na ogłoszeniu papieskiej decyzji.

– Dziękując wam, jednocześnie chcę dodać bardzo szybko: „Proszę!”. Proszę o wsparcie modlitewne i wsparcie we współpracy. W tym najbliższym okresie nie chciałbym na sobie absolutnie skupiać uwagi. Przed nami są dzieła Boże, przed nami są zakończenie peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego, Adwent, Rok Miłosierdzia i okres Bożego Narodzenia – dodał.

– Poczytuję to sobie jako absolutnie niezasłużoną łaskę od Boga. To jest jakieś zauważenie was, drodzy księża. Całego zastępu duchownych tej diecezji, tej ziemi lubuskiej, bo jestem reprezentantem tego prezbiterium – dodał.

Na koniec biskupi – Tadeusz Lityński, Adam Dyczkowski i Paweł Socha – obecni w kaplicy udzielili wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

 

Tekst i zdjęcia – Krzysztof Król „Gość Niedzielny”

Sprawdź także

Komunikat dotyczący uroczystości koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia we Wschowie

Drodzy Diecezjanie, od ponad trzech lat cieszymy się kościołem pw. św. Józefa we Wschowie, który …