W czwartek 7 marca rozpoczyna się w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej peregrynacja obrazu św. Józefa z narodowego sanktuarium w Kaliszu. Tego dnia delegacja diecezjalna uda się do Kalisza, gdzie podczas uroczystej mszy św. otrzyma kopię obrazu. Będzie on następnie wędrował po parafiach całej diecezji. Zakończenie peregrynacji wyznaczono na 31 maja w Rokitnie.
Celem peregrynacji jest ożywienie duszpasterstwa mężczyzn, kształtowanie męskiej duchowości oraz budzenie powołań kapłańskich. Peregrynacja przebiegnie pod hasłem „Milczeć, walczyć, kochać. Ze św. Józefem w świecie męskich namiętności”, a towarzyszyć jej będzie biblijne motto zaczerpnięte z psalmu 128: „Szczęśliwy człowiek, który służy Panu i chodzi Jego drogami. Będziesz spożywać owoc pracy rąk swoich, szczęście osiągniesz i dobrze ci będzie”. W ramach duchowego przygotowania we wszystkich parafiach diecezji od 26 lutego trwa nowenna do św. Józefa.
Uroczystości w Kaliszu będą miały następujący przebieg:
16.00 Zwiedzanie sanktuarium
17.00 Nabożeństwo do św. Józefa
17.30 Konferencja o rodzinie
18.00 Msza św. (przewodniczenie i homilia – bp Tadeusz Lityński)
19.15 Poczęstunek
20.00 Powrót
Pierwszą parafią, którą nawiedzi obraz św. Józefa, będzie głogowska parafia pw. Najśw. Maryi Panny Królowej Polski. Kalendarium peregrynacji przewiduje, że w każdym dekanacie obraz będzie gościł średnio w dwóch parafiach. Ponadto odwiedzi również niektóre szpitale, hospicja, zakłady karne na terenie diecezji.
18.00 Msza św. z homilią
19.00 Przerwa i poczęstunek
20.00-22.00 Milczeć, walczyć, kochać – blok ewangelizacyjno-modlitewny dla mężczyzn; równolegle (ale tylko w jednej, wybranej parafii każdego dekanatu będzie się odbywać dekanalna zbiórka ministrancka).
Cudowny obraz Świętej Rodziny znajdujący się w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu został namalowany przez nieznanego autora ok. 1673 r. Przedstawia on św. Józefa i Maryję prowadzących małego Jezusa. Nad tymi trzema postaciami unosi się w promieniach Duch Święty i wypowiada słowa: Idźcie do Józefa. Według tradycji początki obrazu sięgają 1670 r., kiedy za przyczyną św. Józefa nieuleczalnie chory mieszkaniec jednej z podkaliskich wsi został uzdrowiony. Jako wotum kazał namalować wizerunek Świętej Rodziny i umieścił go w kaliskiej kolegiacie. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r.