poniedziałek , 18 marca 2024
Krzysztof Król /Foto Gość

Pielgrzymka Leśników do Rokitna

15 czerwca do Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej przybyli leśnicy. Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Lityński – delegat KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Spotkanie leśników z województwa lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie to już tradycja.

Na wstępie biskup podkreślił, że Rokitno to najlepsze miejsce na słuchanie wykładów, prelekcji czy sprawozdań. Dlaczego? – Bo to miejsce uświęcone modlitwą, obecnością i przykładem Matki Bożej, która uczy nas słuchać. Słuchać Boga i także drugiego człowieka – mówił na początku kaznodzieja.

Biskup zauważył, że w życiu chrześcijańskim potrzebujemy ciszy i spokoju. – Tego doświadczamy w świątyni, ale też w świątyni natury, przyrody, tego doświadczamy w lesie. Tym stanom wewnętrznym towarzyszy nadzieja. Idziemy w ciszę, aby odzyskać spokój ducha, odzyskać równowagę po jakiś silnych emocjach czy po bolesnych doświadczeniach – mówił bp Lityński.

– Nadzieja chrześcijańska, nadzieja codziennego rodzinnego, czy zawodowego życia powinna być karmiona łaską Boga, mądrością Jego słów i rozważaniach ich w swoim sercu. I tak sobie myślę, że tu tkwi także uciekanie się w las przez wielu ludzi, jako w miejsce nie tylko odpoczynku, ale także naturalnego i Bożego miejsca, które leczy, daje ukojenie – dodał.

Taka postawa wiary prowadzi do wytrwałego znoszenia życiowych ucisków, wszelkich trudności i cierpienia. – Koniecznym składnikiem do tego jest jednak jeszcze otwarcie się na Ducha Świętego. Tak jak Maryja, która pozwoliła, aby Duch Święty Ją prowadził. Dopiero wtedy, codzienne poszukiwanie Boga i Jego woli, zaowocowało nadzieją – zaznaczył.

Pasterz diecezji odniósł się do sytuacji pandemii i podkreślił, że w tych trudnych czasach Matka Boża z Rokitna daje pielgrzymom, podobnie w jak w Kanie Galilejskiej, jedną wskazówkę: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.

Po Mszy św. wojewoda lubuski, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wręczył Krzyże Zasługi pracownikom Lasów Państwowych.

Tego dnia obyła się także międzyregionalna narada leśników.

Zmarł ks. prałat Zygmunt Zając

W środę 13 marca 2024 r. we Wschowie, w 83. roku życia i 60. roku …