Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę

W 40. Pielgrzymce Maturzystów Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej na Jasną Górę pod hasłem „Młodzi powołani” wzięło udział 8 kwietnia 1200 abiturientów.

– Pan z całym bogactwem i miłością kieruje do nas swoje słowo na miesiąc przed maturą, wydarzeniem, które możemy nazwać życiową bitwą, egzaminem. W świętym miejscu, w Niedzielę Bożego Miłosierdzia chcemy prosić o światło, opiekę i błogosławieństwo nie tylko na czas maturalnych egzaminów. Tutaj zawierzamy się Bogu i patrzymy dalekowzrocznie, bo matura, to tylko jeden z etapów życia, chociaż niewątpliwie bardzo ważny – mówił b Tadeusz Lityński.

Głównym celem pielgrzymki maturzystów była modlitwa o łaskę dokonywania dobrych wyborów życiowych, dotyczących najbliższych planów związanych ze studiami, ale również wpływających na kolejne etapy życia. Proponując spotkania modlitewno – ewangelizacyjne organizatorzy zatroszczyli się, aby stworzyć młodzieży przestrzeń do zacieśnienia osobistej więzi z Chrystusem i rozpoznania powołania. – Bóg powołuje nas do miłości i życia w pełni. Stwórca obdarowuje nas obfitością. W życiu każdego człowieka pojawiają się możliwości odkrycia powołania do małżeństwa, kapłaństwa, czy życia zakonnego. Chcemy pokazać perspektywę realizacji konkretnego powołania, bo tak naprawdę chodzi o dar z siebie. Niezależnie czy dla Boga, czy drugiego człowieka i to tym właśnie mówiliśmy dzisiaj – podkreślił ks. Łukasz Malec, diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży.

Maturzyści, w wielu wypadkach po raz pierwszy odwiedzający jasnogórskie sanktuarium Maryi Królowej Polski byli zachwyceni atmosferą duchowej stolicy Polski. – Szczerze mówiąc, wrażenia są niesamowite. Bardzo interesuje się historią, znam wydarzenia związane z cudem obrony Jasnej Góry przed armią szwedzką, więc już samo przebywanie w tym miejscu jest czymś szczególnym. Podobnie w moich osobistych sprawach związanych z maturą. Wierzę w swoje siły na egzaminach, ale wolę mieć opatrzność Boską po swojej stronie – mówił Bartłomiej Domaszewicz z Międzyrzecza, planujący po maturze studia na wydziale geologii uniwersytetu w Poznaniu.

Maturzyści z Gorzowa Wlkp. zwrócili kurtuazyjnie uwagę, że udział w pielgrzymce maturzystów jest dla nich nadzieją na powodzenie. – Na miesiąc przed maturą już za wiele nie da się zrobić, dlatego prosimy o wsparcie Boga na te wyjątkowo ważne dla nas dni, żebyśmy się nie bali i wybrali odpowiednią drogę – powiedziała Angelika Basińska z Gorzowa Wlkp. stojąca przed wyborem kierunku pedagogicznego, albo studiów wojskowych.

Swoje marzenia dotyczące jak najlepszych wyników na maturze i dostania się na studia informatyczne w Gdańsku przedstawiał w modlitwie gorzowianin Grzegorz Pyłypońko.
– Pomimo zmęczenia, po całonocnej podróży, jesteśmy bardzo ożywieni modlitwą i śpiewem. Organizacja spotkania była bardzo dobra. Czuję, że zostałem napełniony Duchem Świętym i idę na Mszę św., dzieją się tutaj, naprawdę dzieje się konkretnie – zapewniał Grzegorz.

Z maturzystami na Jasną Górę przyjechało 80 pedagogów, 30 kapłanów i 5 sióstr zakonnych. Pielgrzymkę animowało 77 wolontariuszy z Tymczasowej Formacji Prowizorycznej, zespołu „Full of Grace” oraz diecezjalnej diakoni muzycznej, którzy perfekcyjnie zadbali o stronę modlitewną, ewangelizacyjną, muzyczną i liturgiczną.

Ks. Marcin Siewruk
dziennikarz „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Komunikat w sprawie święceń diakonatu i prezbiteratu

Drodzy Diecezjanie, Siostry i Bracia, wspominając w tym roku 900-lecie powstania Diecezji Lubuskiej wracamy myślą …

Skip to content