niedziela , 25 września 2022

Pielgrzymka różańcowa do Rokitna

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej 5 października odbyła się doroczna pielgrzymka Róż Żywego Różańca oraz Apostolstwa Margaretka. I mimo deszczowej aury, jak zawsze, zgromadziła tłumy pątników.

Wszystko rozpoczęło się od modlitwy różańcowej po dróżkach rokitniańskich. Później odbył się koncert śpiewaka operowego Andrzeja Batora w podziękowaniu za 40 lat pracy artystycznej i katecheza „Wychowawczyni powołań kapłańskich” wygłosił rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu – ks. kan. Dariusz Mazurkiewicz.

Natomiast w samo południe rozpoczęło się Eucharystia pod przewodnictwem bp. Łukasza Buzuna – biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej. Współkoncelebrowali ją: bp Tadeusz Lityński, bp Stefan Regmunt i bp Adam Dyczkowski oraz wielu kapłanów z całej diecezji. W procesji wniesiono relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbe, które rokitniańskie sanktuarium otrzymało od ojców franciszkanów z Niepokalanowa.

Na początku bp Tadeusz Lityński zwrócił się do wszystkich członków Róż Żywego Różańca oraz Apostolstwa Margaretka. – Jesteście tymi, którzy nieustannie podtrzymują modlitwę Kościoła, pracę duszpasterską i misyjną. Jesteśmy ochrzczeni i posłani do apostolatu modlitwy i Wy ją tak pięknie realizujecie – podkreślił pasterz diecezji.

Homilię wygłosił bp Łukasz Buzun. – Kto odmawia różaniec, rozmyślając o niepokalanym sercu Matki Bożej, które on przedstawia, ten wędruje z Maryją ku nawróceniu, ten ulega wpływowi Ducha Świętego – mówił rokitniański gość.

Żywy Różaniec to wspólnota modlitewna, której członkowie w duchu odpowiedzialności za Kościół i świat podejmują systematyczną modlitwę różańcową, zwłaszcza w intencjach wskazywanych każdego miesiąca przez Ojca Świętego. Stowarzyszenie Żywego Różańca zrodziło się z inicjatywy Pauliny Jaricot w Lyonie w 1826 r. Szybko zyskało aprobatę Kościoła i rozwinęło się w wielu krajach. Członkowie stowarzyszenia zobowiązują się do codziennego odmawiania jednej tzw. „dziesiątki” różańca.

Po Mszy św. odbyło się wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”.

Krzysztof Król
„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

W gorzowskiej katedrze bp Tadeusz Lityński, 9 września, wręczył 15 osobom odznaczenie „Zasłużony dla Diecezji …

Skip to content