Pielgrzymkowy weekend

W najbliższą sobotę 25 września odbędą się aż trzy pielgrzymki diecezjalne. Po raz dziewiąty do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski na swoje doroczne spotkanie przybędą mężczyźni. Z kolei w Rokitnie zgromadzą się nauczyciele, wychowawcy i pracownicy oświaty. Natomiast z Ośna Lubuskiego do Górzycy już po raz czwarty wyruszy piesza pielgrzymka pokutna.

Szczegóły IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza:

Spotkanie rozpocznie się o godz. 9.30 w międzyrzeckim zamku powitaniem uczestników. O godz. 10.00 dr. hab. Grzegorz Kucharczyk przedstawi wykład zatytułowany „Zachować dziedzictwo narodu ochrzczonego. Nauki z historii”. Następnie pielgrzymi przejdą do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie o godz. 12.30 wezmą udział we mszy św. pod przewodnictwem bp. Henryka Wejmana ze Szczecina. Wydarzenie zakończy wspólny posiłek o godz. 14.00.
Szczegóły XXXIII Pielgrzymki Nauczycieli i Wychowawców do Rokitna:
Adoracja Najśw. Sakramentu z możliwością spowiedzi (godz. 12.00), msza św. (godz. 13.00) i konferencja (godz. 14.00). Tegoroczne spotkanie nauczycieli w Rokitnie poprowadzi ks. Tomasz Gierasimczyk z Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze.
Program pielgrzymki pokutnej z Ośna Lubuskiego do Górzycy:
08.00 – nabożeństwo wprowadzające w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim (adoracja, możliwość spowiedzi, konferencja)
10.00 – wyjście na trasę – 25 km lokalnymi drogami (asfalt, drogi leśne)
15.00 – Msza św. w Górzycy, a po niej agapa
17.00 – możliwość powrotu do Ośna Lubuskiego autokarem po wcześniejszym zgłoszeniu (koszt: 10 zł)Chętni do udziału w pielgrzymce pokutnej mogą się zgłaszać korzystając z adresu mailowego parafii w Ośnie Lubuskim () lub przez formularz na stronie www.swjakubapostol.pl. We własnym zakresie należy zadbać o prowiant. Obowiązuje strój właściwy do pielgrzymowania. Należy zabrać różaniec. Podczas pielgrzymki będzie możliwość spowiedzi św., ale ze względu na trwającą pandemię jedynie w kościołach, gdzie przygotowane są odpowiednio zabezpieczone konfesjonały.

Do leżącej na terenie gminy Górzyca miejscowości Pamięcin (kiedyś noszącej nazwę „Panięcin”, niem. Frauendorf, tzn. „miejsce Pani”, czyli miejsce Matki Bożej), pątnicy pielgrzymowali już na przełomie XII i XIII wieku. Kult dotyczył prawdopodobnie najpierw relikwii jakiegoś świętego, a potem obrazu Matki Bożej. Gdy postanowiono wznieść nową siedzibę biskupów lubuskich w pobliskiej Górzycy, przeniesiono tam wizerunek maryjny. Możliwe, że stało się to już w 1276 r. Kult maryjny rozwijać się musiał bardzo dobrze, skoro sama Górzyca ma w swoim herbie oprócz dwóch skrzyżowanych pastorałów (odniesienie do herbu Lubusza, pierwszej stolicy biskupstwa lubuskiego), również sześcioramienną gwiazdę, symbol Matki Bożej. Funkcjonowanie sanktuarium przerwane zostało na skutek konfliktu ze zwolennikami reformacji protestanckiej. Z inspiracji Jana z Kostrzyna, wójt ziemi torzymskiej wraz z knechtami torzymskimi w nocy z 14 na 15 czerwca 1551 r. urządził napad i zniszczył figurę Matki Bożej oraz zrabował otaczany kultem obraz i liczne wota. Kilkaset lat później, 24 listopada 1936 r., niemiecka młodzież męska z Kostrzyna zorganizowała pokutną pielgrzymkę do Górzycy wpisując się tym samym w podejmowane wówczas przez Kościół katolicki w Niemczech działania, których intencją był sprzeciw wobec rozwoju hitlerowskiego totalitaryzmu. Odbudowa kościoła parafialnego w Górzycy w 1982 r, nawiązującego do średniowiecznego sanktuarium, stała się podstawą do odnowienia kultu maryjnego wokół umieszczonego tam XVII-wiecznego Obrazu Matki Łaski Bożej. Zapoczątkowane przed kilku laty piesze pielgrzymki z Ośna do Górzycy nawiązują do tych wydarzeń i gromadzą licznych pątników.

Sprawdź także

Otwarcie Roku Jubileuszowego w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Zgodnie z postanowieniem Ojca Świętego Franciszka zawartym w bulli Spes non confundit Rok Jubileuszowy rozpocznie się otwarciem …

Skip to content