Fot. Krzysztof Król /Gość Niedzielny

Pogrzeb śp. ks. prałata Zygmunta Lisieckiego

W Gorzowie Wlkp. 18 marca odbył się pogrzeb śp. ks. Zygmunta Lisieckiego. Uroczystościom w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a potem na cmentarzu komunalnym przewodniczył bp Tadeusz Lityński.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Na zakończenie Mszy św. bp Tadeusz Lityński przytoczył słowa wypowiedziane przez śp. ks. Zygmunta Lisieckiego w szpitalu:

Pożegnać dawnego proboszcza przyjechali także dawni parafianie. Przedstawiciel parafii w Czerwieńsku:

Ks. prałat Zygmunt Lisiecki urodził się 9 września 1949 r. w Świebodzinie w rodzinie Józefa i Marii z domu Lendzion. W rodzinnej miejscowości ukończył szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące. W 1967 r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty 17 czerwca 1973 r. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance. Jako wikariusz pracował w Lubniewicach (zastępstwo wakacyjne, 1973), Ośnie Lubuskim (1973-74), Strzelcach Krajeńskich (1974-76) i Zielonej Górze (parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej, 1976-80).

W 1980 r. został skierowany na studia specjalistyczne z zakresu liturgiki w Akademii Teologii Katolickiej, gdzie uzyskał licencjat kanoniczny. Po powrocie ze studiów pracował jako referent w Kurii Diecezjalnej w Gorzowie Wlkp. 25 sierpnia 1988 r. został mianowany proboszczem parafii pw. św. Anny w Jordanowie. 18 lutego 1992 r. papież św. Jan Paweł II wyróżnił go godnością Kapelana Jego Świątobliwości. W roku 1996 r. powierzono mu parafię pw. św. Wojciecha w Czerwieńsku, zaś po dziesięciu latach – 1 sierpnia 2006 r. – parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzowie Wlkp. W roku 2015 został ponadto ojcem duchownym Dekanatu Gorzów Wlkp. – Katedra.

Pełnił również rozmaite funkcje diecezjalne. Był długoletnim wykładowcą liturgiki w diecezjalnym seminarium duchownym w Paradyżu i członkiem diecezjalnej Komisji Liturgicznej. W latach 2008-2015 był członkiem Rady Kapłańskiej, a w latach 2009-2016 wchodził w skład Kolegium Konsultorów. W latach 2009-2017 stał na czele diecezjalnej Komisji ds. Kościelnych Dóbr Kultury, zaś w latach 2008-2017 przynależał do diecezjalnej Rady ds. Wzajemnej Pomocy Kapłańskiej.

Zielonogórskiej Kapituła Kolegiacka ma dwóch nowych kanoników gremialnych

Sesja Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jadwigi Śląskiej odbyła się 11 kwietnia w Zielonej Górze. …