poniedziałek , 22 kwietnia 2024
Fot. Krzysztof Król /Gość Niedzielny

Inauguracja Roku Rodziny w katedrze

W gorzowskiej katedrze 19 marca, podobnie jak w całym Kościele, zainaugurowano Rok Rodziny – Amoris Laetitia, który ogłosił papież Franciszek. Uroczystości z uwagi na pandemię były bardzo skromne.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Inauguracja Roku Rodziny w naszej diecezji z uwagi na pandemię była bardzo skromna. Najpierw odbyła się Droga Krzyżowa do której rozważania poprowadziło czternaście rodzin reprezentujących wspólnotę diecezjalną, a potem Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Naszą modlitwą w Gorzowskiej katedrze w Uroczystość Św. Józefa, inicjujemy Rok Rodziny w symbolicznym wymiarze, dzięki reprezentacji kilkunastu małżeństw, kilkunastu rodzin – mówił na początku bp Lityński.

– Jesteśmy przez papieża Franciszka zaproszeni, wezwani do wejścia w Rok Rodziny ze św. Józefem i ze słowem „Amoris letitia”, czyli z tekstem, który jest owocem synodu o rodzinie – choć obszerny jest napisany zrozumiałym językiem. Jak sam papież Franciszek radzi, nie należy czytać jej jednym „haustem”, tylko wybierać sobie najbardziej interesujący spośród ośmiu rozdziałów. Niech ten tekst adhortacji będzie inspiracją do odkrywania piękna małżeństwa i rodziny, która jest pierwszym źródłem naszego uświęcenia – kontynuował.

Biskup przypomniał, że papież Franciszek w adhortacji „Amoris laetitia” położył nacisk na ukazaniu piękna małżeństwa. – Szkoda, że w przekazie medialnym adhortacja ta sprowadzona została do dyskusji o związkach i różnych sytuacjach nieregularnych, co zaburzyło jej podstawowe przesłanie. A tymczasem główne jej przesłanie jest jasne: Ukazać piękno małżeństwa i życia rodzinnego! Bóg zaprasza nas do tej misji, pokornie prośmy, aby towarzyszyło nam w tym dziele Jego błogosławieństwo – podkreślił biskup.

Z okazji rozpoczęcia Roku Rodziny wszystkie parafie w diecezji otrzymały okolicznościowe foldery z tekstami modlitw papieża Franciszka do św. Józefa oraz do Świętej Rodziny. W folderze zamieszczono ponadto informację o inicjatywach modlitewnych związanych z duszpasterstwem rodzin, tj. o duchowej adopcji dziecka poczętego oraz adopcji małżeństw zagrożonych rozbiciem.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …