W Gubinie Polacy i Niemcy modlili się o pokój na Ukrainie

Mieszkańcy polskiego Gubina i niemieckiego Guben różnych wyznań 27 lutego spotkali się na gubińskiej Wyspie Teatralnej, aby wspólnie modlić się w intencji pokoju na Ukrainie. Wspólnie z nimi modlili się m.in. bp Tadeusz Lityński z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i bp Wolfgang Ipolt z diecezji Görlitz.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Modlitwa to inicjatywa tutejszego burmistrza – Bartłomieja Bartczak. – Dzisiaj spotkaliśmy się, aby solidaryzować się z narodem Ukraińskim. Będą przemówienia burmistrzów, prezydentów Zielonej Góry i biskupów. Następnie wspólna modlitwa w duchu ekumenicznym, ale też różaniec w pięciu językach – wyjaśniał Bartłomiej Bartczak, burmistrz Guben.

Na spotkanie przyjechał bp Wolfgang Ipolt z diecezji diecezjalny Görlitz. – Jestem bardzo szczęśliwy, że obywatele obydwu miast, zarówno wierzący, jak i niewierzący przyszli modlić się za Ukrainę – mówił niemiecki biskup.

Ze swoimi diecezjami był także był Tadeusz Lityński. – Dzisiaj jest łamane przykazanie miłości Boga i bliźniego na ziemi ukraińskiej jest szczególnie łamane. Wydawać się może, że nienawiść, a więc przeciwieństwo miłości, zwycięża. Ale wyrażam nadzieję i przekonanie, że jest to chwilowe zwycięstwo – mówił bp Tadeusz Lityński.

– Dzisiaj łamane jest prawo człowieka do życia. Oprócz różnych inicjatyw bezpośrednio wspierających, jako chrześcijanie jesteśmy również wezwanie do modlitwy. To jest nasz podstawowy obowiązek i dziękuję za taką liczną odpowiedź na tę prośbę – dodał.

Przed modlitwą różańcową głos zabrali m.in. Fred Mahro – burmistrz Guben, Janusz Kubicki – prezydent Zielonej Góry, ks. Artur Żuk – proboszcz rzymskokatolickiej parafii w Guben, a także przedstawiciela Luteran, Ewangelików, Armii Zbawienia, Baptystów i Kościła Zielonoświątkowego – Pastor Bogdan Tomaszewski.

Po okolicznościowych przemówieniach mieszkańcy wędrowali alejami Wyspy Teatralnej odmawiając Różaniec w kilku językach.

Biskup wręczył statuetki „Człowiek człowiekowi”

W parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. 8 kwietnia odbyła się gala wręczenia …